PREMIERA: Play skrócił dystans do Orange w kwestii szybkości mobilnego internetu

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Dobre informacje dla klientów sieci komórkowej Play i nieco mniej dla Orange. Otóż fioletowy gracz zmniejszył dystans pod względem prędkości mobilnego internetu do tego pomarańczowego. Notabene, oboje pochodzą z Francji pod względem struktury właścicielskiej. Jeszcze miesiąc wcześniej różnica transferów na linii Play oraz Orange wynosiła grube 2,4 Mb/s.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Teraz jest to już zaledwie 1,3 Mb/s, co potwierdza podstrona serwisu z pomiarami prędkości Speed Test www.speedtest.pl/ranking/internet-mobilny#luty-2022. Play w najnowszym badaniu legitymuje się szybkością 41,9 Mb/s, natomiast Orange 43,2 Mb/s. Różnice zatem jak widzimy są minimalne. Prowadzi tradycyjnie jak zawsze T-Mobile z 45,2 Mb/s, natomiast najgorszy z tzw. W4 znowu jest Plus z 35,6 Mb/s.

I pomyśleć, że Polkomtel w najnowszej reklamie krytykuje konkurencję za wolne 5G. Tymczasem to właśnie on paradoksalnie jest zdecydowanie najgorszy w temacie 4G (LTE). To jest niezaprzeczalny fakt od kilku dobrych miesięcy, jeśli nie lat. Kto wie, może za dwa miesiące, góra kwartał Play nareszcie pokona Orange. Wtedy będzie mógł się pochwalić lepszym, bo szybszym dostępem do sieci web. Tego jednak dowiemy się niebawem.

(fot. Play/My mobile)

Przygotowane przez

jest autorem 12167 informacji na tej witrynie.20 komentarzy do “PREMIERA: Play skrócił dystans do Orange w kwestii szybkości mobilnego internetu”

 1. marco Odpowiedz

  Play przez ostatni rok mocno rozbudował swoją sieć za co należy się pochwała ale nie ma róży bez kolców. Koszty zarówno abonamentów jak i w ofercie na kartę wzrosły.

  • Kamil

   Kiedys w Red Bull Mobile via Play mialem 100 Mb/s na Speed Testach, w A2Mobile via Plus nigdy. To wiele mowi o slabosci sieci 4G/LTE Polkomtela

  • Adam

   Już kiedyś prosiłem, a ty tego nie zrobiłeś. Podaj ID stacji bazowej z którą się łączysz i pasmo (z aplikacji NetMonster). Może stację Plusa masz najdalej i niepotrzebnie się z nim męczysz.

   Krótko: podajesz ID i wszystko będzie jasne dzięki mapie BTSearch.

  • Kamil

   Niestety nie mam tej appki, sprawdz moje rejony aka dzielnia i wpisz Stokrotka sklep Rydygiera Torun oraz pobliskie BTS 👌

  • Adam

   Sprawdziłem tę lokalizację i jestem zaskoczony. Jestem zaskoczony, że w najbliższej okolicy nie ma stacji Orange oraz T-Mobile!

   Najbliżej masz do stacji Play (budynek parafii): 4 pasma LTE, maksymalne wyposażenie. To więc możliwe, że na Red Bull Mobile via Play miałeś 100Mbps.

   Kolejne są stacje Plusa. Aż dwie (Zespół Szkół nr 2 i Zespół Szkół nr 8). Wyposażenie obu jest dosyć słabe: 2 pasma LTE. Ale oba mają też pozwolenia na 5G. Czy działa – nie da się sprawdzić online. Ale powinno działać, pozwolenia były wydane w tamtym roku.

   Zatem najlepsze osiągi będziesz miał korzystając z LTE Play lub 5G Plusa.

  • Adam

   Tak. Tamten BTS Playa jest gotowy na nowe pasmo. Sprzęt i anteny wiszą od 2 lat.

   Ale pasmo nie może być używane przez klientów, bo aukcja ciągle przesuwania. Widzisz jak słabo działają w Polsce urzędy!

 2. Adam Odpowiedz

  Jednocześnie Play najbardziej przyspieszył w ciągu ostatniego roku! Włącz na tej stronce 01.2021 i jest taka zmiana w ciągu roku.

  T-Mobile +7,9Mbps
  Orange Mobile +7,4Mbps
  Play +12,6Mbps
  Plus +9,1Mbps

  Na drugim miejscu pod względem przyspieszenia jest Plus. I ja tak myślę: Play przyspieszył głównie za sprawą nowych stacji, Plus przyspieszył za sprawą 5G (bo jednak udziały telefonów 5G rosną powoli).

  Aha – Kamil kolejny raz pisze nierzetelne artykuły. Ten ranking dotyczy nie tylko 4G. Kamil nawet nie przeczytał całości strony z rankingiem: „Ranking powstał na podstawie pomiarów dla operatorów mobilnych w ramach połączeń 3G, 4G i 5G.”.

  A na koniec by być szczerym: 35,6Mbps Plusa i 45,2Mbps T-Mobile to… żadna różnica. Przecież zarówno 35 jak i 41, 43 czy 45 zapewniają komfortowe korzystanie z internetu. To nie jest przepaść jak była jeszcze dwa lata temu. I to naprawdę dziwne, bo Plus przerzuca w sieci 2x więcej danych niż T-Mobile.

  Gdyby różnica była np. 15 vs 45 to rozumiem. Ale 35 vs 45? Przecież to tylko 21% wolniej! Plus reklamuje się 5G i nic w tym dziwnego. Np. w Warszawie jest szybszy od T-Mobile o 140%. Sto czterdzieści! To jest przepaść!

  • Kamil

   Dziwne, ze szybkie 5G Plusa nie ciagnie go w gore na Speed Testach, a wylacznie w dol wolne 4G dawnego lidera technologii LTE

  • Adam

   Trochę podciągnęło, przyspieszył bardziej niż T-Mobile czy Orange.

   Ale cudów nie ma, bo telefonów z 5G jest za mało. Jak podał speedtest.pl w pierwszym półroczu 2021 udział testów 5G wyniósł 1,5%. Sam przyznasz, że bardzo, bardzo mało.

   Ten rok będzie bardzo emocjonujący w rankingu! Zobaczymy co wyniknie na koniec:
   – nowego pasma na 5G raczej nie będzie (wina urzędników)
   – T-Mobile nie ma już możliwości dalszej modernizacji sieci, zaczyna się całkowita likwidacja 3G, ale zysk pasma będzie niewielki (niewiele da); jednocześnie nowe oferty bez limitu znacznie sieć obciążą
   – Orange jak wyżej
   – Play załatał większość ostatnich dużych luk zasięgowych i możliwości też się kończą, większość stacji to maksymalna agregacja 4CA
   – Plus ma obecnie 3000 stacji 5G wykorzystanych w niewielkim stopniu (mało telefonów 5G), pewnie będzie dalej to rozwijał. Jednocześnie w III kwartale rusza inwestycyjna ofensywa w całkowicie nowe stacje (wygląda na ok. 300-500 rocznie). No i telefonów 5G przybędzie.

   Moje przewidywania, ciekawe czy się sprawdzą:
   – oferty bez limitu w T-Mobile zapchają sieć. Będzie stał w miejscu lub nieznacznie się cofnie.
   – Orange pozostanie nieco wolniejszy niż T-Mobile
   – Play wysunie się do przodu i pokona Orange, może nawet T-Mobile
   – Plus – wielka niewiadoma. Przyspieszy na pewno, ale ile? Nie wiem jaki udział telefonów 5G będzie. Bo to przecież o to chodzi. Ma 40MHz pasma tylko do 5G. Gdyby udział wynosił z 50%, to pierwsze miejscu w rankingu murowane. Ale aż 50% przecież nie będzie…

  • Derick

   @Adam
   Tłumaczyłem to co Ty temu tumanowi Kamilowi już dawno, ale to techniczny i informatyczny mongoł, do którego nic nie dociera. Widzisz że odpowiada od rzeczy jak ostatni przymuł.

   Średnia szybkość transferu danych dla rankingu nie ma żadnego znaczenia i nie powinna być punktowana. Tylko indywidualnie lokalne warunki się liczą, ale to trzeba umieć sprawdzić a Kamil tego jak my nie potrafi, więc wypisuje brednie i fałszuje rzeczywisty stan telekomunikacyjnego rynku. Rzadko już tu pisze, bo komentowanie u tego osła nie ma żadnego sens. Jedyne uczucie jakie mnie nachodzi, to walniecie Kamila ciężką książka do nauki telekomunikacji w czerep i uwolnienie świata od jego dziecinnych mądrości.

   Digital expert, spec teleinformatyki, internet imperator Derick

  • Kamil

   Za bardzo skomplikowane masz pomysly, co jest nie tak w sredniej na Speed Test? Pokazuje usredniony dla calej Polski wynik, w dodatku prawdziwy

  • Derick

   Obudź się i 10 razy pomyśl, czy aby dobrze zrozumiałeś tekst na który masz zamiar odpowiadać.
   Jak widać, typowo nie kumasz Adama ani mnie, choć to samo próbujemy ci uzmysłowić. Jak można punktować transfery, kiedy one są globalnie niejednorodne, i sumują 4 technologie, do tego wykonywane przez randomów, przy różnym dBm i losowym BTS o nieznanej agregacji pasm. Po drugie jak można polegać na randomach, których testy nierzadko robione są na kiepskich sprzętowych średniakach, bez obsługi danego pasma w jego lokalizacji a więc bez pełnej agregacji i o różnych czułościach wbudowanych, często dodatkowo tłumionych anten odbiorczych? Telekomunikacyjny laik, przy wyborze operatora, podejmując decyzję na podstawie rankingu transferów, może się niemiło zdziwić.

   Dostrzegasz już niedorzeczność punktowania na podstawie takich testów, czy nadal nie? Nawet gdyby się upierać, to różnice są zbyt małe, aby miały jakiekolwiek znaczenie. Jeszcze dochodzą testy typu sytuacja kiedy włączy się lejek a laik myśli że coś nie tak z internetem i testuje co jest z netem. Wiele takich przypadków wyczuwam przez pismo telekomunikacyjnych dyletantów na wielu forach. 😂
   Od niedawna piszę tu Adam, który widać że się zna i wytknął ci to samo, co dawno temu ja jako pierwszy sygnalizowałem.

   Jeżeli nie będziesz słuchał znawców a polecisz na marketingowych ściemach telekomów i ich sługusów, to pozostanie ci jak dotychczas samotna wegetacja, pomiędzy dwoma światami. Nie potrafisz się nawet wypromować w Google, bo dajesz złe, mało trafne nagłowki rankingów a artykuły z litości przemilcze. Żeby być premium, to trzeba mieć łep jak sklep, z czym u ciebie jest słabiutko.

  • Adam

   Dobrze powiedziane! Choć ja bym tak nie demonizował tych rankingów. Idealne nie są, ale żadnego innego narzędzia do ogólnej oceny operatorów nie mamy. Testy w trudnych warunkach radiowych? Statystycznie u każdego operatora będą. Przewagę zyskają T-Mobile i Orange za sprawą dwa razy szerszego pasma zasięgowego niż u konkurencji. Testy na kiepskich telefonach? Zyska Plus, bo ma po dwa bloki 2x20MHz (max szerokość dla LTE) i Play (2x15MHz + 2x20MHz). I tak statystycznie się wyrówna.

   Jedno jest pewne i każdy powinien to wiedzieć: wybierasz internet domowy LTE bo nie ma światłowodu czy kablówki? Ma działać dobrze? Nie patrz na rankingi tylko sprawdź jakość sygnału i dostępne pasma dla każdego operatora. Być może ten z ostatniego miejsca rankingu będzie działał zdecydowanie najlepiej!

   No i już ostatnie zdanie dla Kamila – zamiast ciągle jęczeć, że masz kilka Mbps: przejdź do LTE na Playu lub 5G Plusa i przestań jęczeć. Obecnie zachowujesz się jak nieudacznik – „jest źle, ale nic nie robię by to poprawić”.

  • Kamil

   Akurat w mojej lokalizacji Speed Test trafia celnie. Play jest szybszy od Plusa. Ciekawe jak sytuacja wyglądałaby z T-Mobile i Orange 👌

   Speed Test od zawsze byl wyznacznikiem z powodu ilosci pomiarow, choc taki RFN Benchmark probuje byc konkurencja

 3. Kamil Odpowiedz

  Jak dynamika rozwoju sie utrzyma to Play bedzie mial strate tylko 0,2 Mb/s do Plusa za miesiac 🙂

  • Kamil

   No prosze, pracownicy Play czytali ten artykul, bo jest linkowanie z platformy korporacyjnej dostepnej na via My mobile RESEARCH: p4o365.sharepoint.com

Skomentuj

  My mobile © 2008-2022. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt