Orange pokonuje Play i atakuje T-Mobile
|
|
- czwartek, Październik 20, 2022, 3:23
- News
- 12 komentarzy
Wielkim sukcesem może się pochwalić sieć komórkowa Orange. Otóż pomarańczowy operator po wielu naprawdę długich miesiącach posuchy czy nawet latach przegania pod względem szybkości mobilnego internetu fioletowego gracza. Dzięki temu Orange z średnim wynikiem transferu 44 Mb/s awansuje na drugie miejsce kosztem Play z 43,3 Mb/s.
Reklama |   |                                                           Czytaj dalej |
|
  |
|
Co ciekawe, fioletowy bąbel notuje drugi już w ostatnim czasie spadek. Niedawno przecież był liderem zdetronizowanym przez T-Mobile, które wróciło na szczyt pod względem jakościowym z 44,4 Mb/s. Trochę to dziwna sytuacja, że wielkie inwestycje w maszty BTS zupełnie nie odwdzięczają się lepszymi szybkościami internetu. Podobnie jest z ostatnim Plusem, któremu na dobrą sprawę nic nie daje obecność prawdziwego 5G.
Tymczasem powinno być zupełnie inaczej. Wszak Plus teoretycznie może osiągnąć transfer nawet 600 Mb/s na tle rywali z udawanym 5G do 200 Mb/s. W tej chwili Polkomtel mocno odstaje z swoimi 39,7 Mb/s. Dokładniejsze szczegóły jak zawsze znajdziemy na podstronie z badaniami serwisu Speed Test www.speedtest.pl/ranking/internet-mobilny#wrzesien-2022. Może kiedyś zielony operator wróci na należny mu szczyt, jeszcze za czasów lidera technologii LTE (ówczesny debiut rynkowy 4G).
(fot. Orange/My mobile)
Powinny Cię zainteresować również te informacje:
Przygotowane przez
12 komentarzy do “Orange pokonuje Play i atakuje T-Mobile”
Skomentuj
W LTE maÅ‚e przetasowania prÄ™dkoÅ›ci na poziomie 3-4 Mb/s. Ciekawsza sytuacja z 5G – tu nadal Plus i dÅ‚ugo, dÅ‚ugo nic
To prawda, ze Speed Test nie uwzglednia 5G Plusa? Takie opinie widzialem w komentarzach podczas My mobile RESEARCH…
@Kamil – też czytaÅ‚em że jeżeli można mierzyć na różne sposoby to wybiera siÄ™ taki sposób w którym Plus wypada gorzej niż obiektywny wynik…
Raczej jest tak, że Speed Test uwzglÄ™dnia 5G, a np. RFBenchmark nie. Dlatego w tym drugim różnica jest bardzo duża miÄ™dzy pierwszym a ostatnim (Plusem). A tutaj to niecaÅ‚e 5Mb/s. Tak, pisaÅ‚em kiedyÅ›, że ten speedtest niewiele znaczy. Co to jest 5Mb/s różnicy? 10% – malutko.
I tak najważniejsze jest sprawdzenie który operator jest najlepszy w miejscu, gdzie najczęściej bÄ™dziemy korzystać. Albo w tym miejscu + miejsce pracy + miejsce czÄ™stych wyjazdów. Nadal pokrycie nie jest równomierne. MógÅ‚bym od razu na podstawie BTSearch wskazać kilkanaÅ›cie miejsc, gdzie Play bÄ™dzie najlepszy a reszta ledwo dziaÅ‚a lub wcale. KilkanaÅ›cie, gdzie Plus bÄ™dzie najlepszy a reszta ledwo dziaÅ‚a lub wcale. KilkanaÅ›cie gdzie O/TM bÄ™dÄ… najlepsi…
Wow….korzystam od lat z internetu w Orange na kartÄ™ ale od dÅ‚uższego czasu jakiÅ› spektakularnych zmian nie zauważyÅ‚em pomimo roszad w pomiarach 🙂
Wracając do roszad i spadku prędkości w Play trudno się dziwić. Ilość bts-ów i inwestycje to raz ale struktura abonentów ma tu diametralne znaczenie. Play to sieć która mimo odpływu ma nadal najwięcej aktywnych abonentów. Rozpoczął się rok akademicki a wcześniej szkolny co na pewno nie pozostaje bez wpływu.
Natomiast Plus niestety ma najsłabszy internet i dobrze że w pomiarach to uwzględniono. Co z tego że mają najszybsze 5G kilkaset metrów od bts-a jak w całości jest źle. Masowy odpływ abonentów o tym świadczy.
U mnie Plus słabło, w nocy max wyciągnę 70 Mb/s. W Play miałem magiczne 100 Mb/s przed snem raz ?
Odpływ abonentów raczej cieszy. Przez trzy lata liderowali w przenoszeniu numerów, a potem przyszła pandemia, praca zdalna i sieć na niektórych obszarach praktycznie przestała działać. Takie obciążenie. Teraz trochę odsapnie.
Po prostu Play oraz Plusowi brakuje pasma zasiÄ™gowego! Każdy ma po 2x5MHz. Orange i T-Mobile – każdy ma po 2x10MHz. Zatem już z tego wynika, że O/TM lepiej sobie poradzÄ… w terenie/trasie dalej od BTS. Do tego nawet starsze telefony agregujÄ… ich pasmo zasiÄ™gowe 800 z 1800. W przypadku Plusa – starsze telefony nie agregujÄ… zasiÄ™gowego LTE 900 z 1800 i prÄ™dkoÅ›ci sÄ… bardzo zaniżone, bo zasiÄ™g downlink 1800 jest, ale telefon tego nie obsÅ‚uguje.
Zawsze zasięg w downlink jest większy niż w uplink, dlatego działająca agregacja wszystkich kombinacji pasm jest tak ważna. Tam, gdzie np. z samego pasma 1800 nie można korzystać (brak zasięgu uplink koniecznego do nawiązania połączenia), agregacja 800+1800 działać będzie (uplink po 800, downlink po 800 i 1800).
Taka sytuacja nastała, że najlepiej mieć 2 karty. Plusa do szybkiego transferu w miastach, O lub TM do szybkiego transferu poza miastami. Może się to zmienić po aukcji pasma 700, która nie wiadomo kiedy.
Ale gdzie ten szybki transfer z Plusa w dużych miastach…przy samym btsie? Ja wÅ‚aÅ›nie uciekÅ‚em z Plusa 4 lata temu ze wzglÄ™du marny zasiÄ™g i brak rozbudowy sieci. w mojej okolicy (3 km od centrum) Plus ma jednego bts-a a konkurenci po 4. DÅ‚ugo korespondowaÅ‚em z dziaÅ‚em technicznym Plusa aby coÅ› z tym zrobili ale odpisali że wystarczy. Moja siostra pozostaÅ‚a w Plusie korzysta z s21 ale prÄ™dkość internetu marna. To ja na s7 mam w Orange dużo szybszy internet niż ona z 5G.
Jeden BTS kontra cztery? Zatem w tej lokalizacji Plus to zdecydowanie najgorszy wybór, pewnie zapchany do granic możliwości.
Dlatego jeszcze raz – przed podpisywaniem umów sprawdzać stan sieci na miejscu. A najlepiej bez umów, by w razie czego przeskoczyć gdzie indziej.
Ciekawe co stoi za takim naglym sukcesem Orange, ktos cos?
Orange na początku roku miewał takie wyniki. Pytanie więc co stoi za takim słabym wynikiem Orange od maja do sierpnia.
Ale litoÅ›ci, różnice sÄ… niewielkie. Jak dla mnie caÅ‚a czwórka jest w podobnej formie. A już na pewno pierwsza trójka. 43,4 – 44,0 – 44,4. Toż to zerowe różnice.
Tzw. zazarta walka