PREMIERA: 600.000 MB, czyli prawie 600 GB filmów w 4K wysłane na darmowe serwery YouTube

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Każdy, kto ma smartfon z funkcją kamery wideo 4K z pewnością jest zaskoczony niezwykle wysoką jakością takich nagrań. Później bowiem na wielkich telewizorach mamy dostępną dużą paletę szczegółów. W tym miejscu warto zastanowić się, ile tak naprawdę waży minuta filmu w 4K nagrana inteligentnym telefonem komórkowym. My mobile zna odpowiedź po praktycznych testach.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Jest to około 300 MB. Załóżmy więc następujący scenariusz. YouTube traktujemy jako darmowy serwer dla filmów, wszak można włączyć tryb prywatny i nikt oprócz nas nie zobaczy klipów. Jeśli ktoś później nagra ich dajmy na to 2 tysiące to łącznie na serwery Google wysłał bez opłat aż 600.000 MB danych. Przekłada się to na kosmiczne 600 GB przestrzeni dyskowej. Te liczby bez wątpienia mocno działają na wyobraźnię.

Tak więc YouTube nie jest tylko siedliskiem śmiesznych filmików, choć to jest ostatnio domena niejakiej platformy TikTok. Można go traktować jak najbardziej poważnie. Później zaś rodzinie czy znajomym na dużym ekranie telewizora prezentować na Google TV zupełnie za darmo klipy nagrane smartfonem chociażby z wycieczek. Ani się obejrzymy, a liczba wysłanych MB pójdzie setki tysięcy. I to wcale nie jest żart, a namacalny fakt.

(fot. Google/My mobile)

Przygotowane przez

jest autorem 12878 informacji na tej witrynie.8 komentarzy do “PREMIERA: 600.000 MB, czyli prawie 600 GB filmów w 4K wysłane na darmowe serwery YouTube”

  • Janek

   @ Kamil – Dodałbym tylko, że realnie jakbyś w takiej samej jakości przechowywał te filmy, które masz na YouTube, to zauważalnie mniej przestrzeni zużyje. Kompresja YouTube robi swoje. A jak ktoś bardziej na poważnie pracuje z wideo, to raczej wolałby mieć w oryginalnej jakości. Inna sprawa, czy w smartfonie nagrywasz domyślnie na H.264 czy w nowszym kodowaniu H.265, co mocno zmniejsza rozmiar pliku czy zachowaniu takiej samej jakości. Mi testowo wyszło 510 MB vs 300 MB, czyli ogromny przeskok, polecam przestawić. Założenia „HEVC miał zwiększyć dwukrotnie kompresję danych w porównaniu do H.264/MPEG-4 AVC przy zachowaniu tej samej jakości obrazu” jak najbardziej spełnione. Tak na marginesie dodam, ze 750GB w obecnych czasach bardzo nietypowa wartość. Raczej mają ludzie 500GB lub od razu 1TB, a nie pomiędzy. SSD nie robili nigdy 750GB, a już nieczęsto pojedynczy HDD spotkamy w komputerze. Jeśli w tandemie z SSD, to raczej łącznie więcej niż 750GB by było (w komputerach co używam mam 500GB.SSD+4TB.SSD, 500GB.SSD, 255GB.SSD+4TB.HDD, ale ostatniego już sporadycznie używam bo stary, a dodatkowo w kombinowanym NAS 2TB.HDD+4TB.HDD na JBOD)

  • Kamil

   Pamietam jak patrzylem kiedys w ustawieniach Xperia Lens te kodeki H i nie kumalem o co chodzi, teraz juz wiem

  • Adam

   Kamil twierdzi, że minuta 4K nagrana jego telefonem zajmuje 300 MB. OK. Policzmy bitrate (*8 / 60 sekund), wychodzi 40 Mb/s. Wynik całkiem możliwy, choć dedykowane kamery czy bezlusterkowce osiągają 100-200 Mb/s.

   A teraz sprawdźmy jak skompresował to YouTube. Dla każdego materiału wartość będzie trochę inna.

   Ostatni filmik Kamila, „Lubicz Centrum Noca Jesien …” ma bitrate 10 Mb/s (kodek VP9, jedyny dostępny dla rozdzielczości 4K). Poprzedni również 10 Mb/s. „Dolina Drwecy Nowa Wies Noca Raj Jesien 4K” już tylko 6 Mb/s. Natomiast trochę więcej ruchu, np. „Piekna Walka 4️⃣ Bieg Mijanki TOR ? GOR 50:40 Sezon 2021 4K” ma 12 Mb/s.

   Tak więc oczywiste. YouTube kompresuje materiały do granic możliwości, by obraz wyglądał jako tako. Na popularnych monitorach HD różnicy między 10 a 40 może nie widać, ale gdybyś kupił sobie monitor 4K do komputera – nawet ślepy zauważyłby różnicę. Choć nie wiem, skoro Kamil twierdzi „Każdy, kto ma smartfon z funkcją kamery wideo 4K z pewnością jest zaskoczony niezwykle wysoką jakością takich nagrań.” Patrząc na nagrania Kamila ja jestem zaskoczony niezwykle złą jakością! Nie ma stabilizacji (dokup gimbal!), a Kamil tak trzęsie tym smartfonem jakby miał Parkinsona…

  • Adam

   I twój darmowy hosting 4K w jednej chwili zniknie!

   YouTube 4K ogląda się nawet na laptopowych 15 calach, bo ma zauważalnie lepszą jakość niż 1080p. Nawet wtedy gdy ekran to właśnie 1080p. Po prostu youtubowa kompresja w przypadku 1080p jest za duża: 3 – 5 Mb/s to za mało! Nawet telewizja naziemna ma teraz znacznie lepszą jakość obrazu, a bitrate w dynamicznych momentach dochodzi do odpowiednika 12-15 Mb/s (9 Mb/s w kodeku HEVC).

   Najsmutniejsze jest to, że internet, który miał być lepszą alternatywą dla telewizji, w ostatnim czasie przejmuje wszystkie negatywne cechy telewizji. Reklamy nawet w płatnych pakietach, cenzura, abonementy.

  • Derick

   Adam, bo globalni monopoliści są pod obserwacją urzedasów a oni nakładają na nich restrykcje jak na telewizje. Politycy chcą mieć masy pod swoim wpływem. Można im się urwać stosując czasami tunnel virtualnych sieci prywatnych, lub wybywając do innych systemów jurysdykcji. Np., w ruskim internecie jest cenzura polityczna i informacyjna, ale nie ma obyczajowej, więc co jest na zachodzie usuwane, czy blokowane za goliznę, znajdziesz u ruskich bez problemu.
   Na Białorusi łamią i modują zachodnie i ruskie oprogramowanie, w tym dla Androida, zresztą świetne, sam używam modyfikowane Y2B Vanced, bo oryginał ma kilka irytujących rozwiązań, które poprawili w modyfikacji. Jest ruski AdGuard z dożywotnią licencją, TikTok ReVanced, Instagram Mod Pack itp.
   Dla internautów mobilnych, którzy chcą się wyrwać spod skrzydeł bigtechu obowiązkowy jest też zachodni portal modyfikacyjny xda developers (jest tam SmartTubeNext na Android/GoogleTv), czasem github, gitlab i sklep otwarto źródłowy F-Droid, tu jest alternatywna aplikacja Twitcha o nazwie Twire, bez reklam, coś jak Vanced. No i alternatywy sklepu Goggle Play, ale z orginalnymi kopiami sklepowych aplikacji, jak apkmirror, aptoid.
   Warto też odwiedzić witrynę prism-break.org

   digitalexpert, specteleinformatyki, internetimperator.

  • Kamil

   Na Google TV ogladam i tak w Full HD takze dla mnie to nie problem. Moim zdaniem nikt nie zaplaci albo prawie nikt, gdyz YouTuberzy maja zbyt slaba jakosc contentu (w dodatku mocno sprzedajne sa ich opinie) na tle marek premium typu HBO czy Amazon Prime Video ? #premium_content

Skomentuj

  My mobile © 2008-2023. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt