PREMIERA: Streaming YouTube 4K na styku z prędkością LTE robi wrażenie na ekranie Full HD

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Ciężko to racjonalnie wytłumaczyć słowami, ale faktycznie coś jest na rzeczy. Jak włączymy film w jakości 4K na ekranie Full HD to wygląda on zauważalnie lepiej niż ten sam materiał odtworzony dalej w 1080p (idealnie dopasowany przecież pod taki sam wyświetlacz). Podobny efekt występuje na telewizorze HD, gdzie uruchamiany celowo jest sygnał Full HD z Apple TV na tle 720p.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Informacje zza kulis My mobile BACKSTAGE tylko na Facebooku

Zapewne swoje robi tutaj efekt większego zbicia pikseli na ograniczonej matrycy. Z drugiej jednak strony może to być tylko i wyłącznie psychologiczny efekt placebo. My mobile postanowiło sprawdzić jak sobie radzi Sony Xperia 10 z klipami 4K odtwarzanymi w aplikacji YouTube na Androida dla każdego telefonu. Ostrość na ekranie Full HD+ wbijała w fotel. Co ciekawe, poczciwy (4G) LTE dawał sobie radę na styku z streamingiem.

Jak widać na wyżej załączonym obrazku kropka postępu niemalże symetrycznie się przesuwała w prawo razem z buforem danych. Z pewnością w przypadku 8K byłby problem, które notabene YouTube też obsługuje. Tutaj już raczej nie obejdzie się bez obecności standardu nowej generacji 5G. Na ten moment mało który telewizor wspiera 8K. Współczesne stacje telewizyjne wciąż nie przeszły na jakość 4K, stawiając na Full HD.

(fot. Sony/Google/My mobile)

Przygotowane przez

jest autorem 12969 informacji na tej witrynie.11 komentarzy do “PREMIERA: Streaming YouTube 4K na styku z prędkością LTE robi wrażenie na ekranie Full HD”

 1. Adam Odpowiedz

  Żadne placebo, wytłumaczenie jest bardzo proste. Kompresja. To kompresja maksymalna jak tylko się da, by materiał „jakoś” wyglądał. To rozmywa obraz i usuwa detale.

  Przepływność materiału HD z Youtuba rzędu kilku Mbps to badziewie w porównaniu do kilkudziesięciu na płytach blu-ray. A rozdzielczość ta sama! Więc chyba oczywistym jest, że to drugie ma więcej detali. 4K z Youtuba to już kilkanaście Mbps, więc ma więcej detali niż HD. Proste.

  Sprawdź „Jellyfish Video Bitrate Test Files”. 20 Mbps w kodeku H264 daje zauważalnie lepszy obraz niż 3 Mbps w H264.

  • Kamil

   To dlatego YouTube na Apple TV wyglądało fenomenalnie na tle kompa i smartfona ?

 2. Derick Odpowiedz

  Ja na stacjonarne zawsze odpalalem 4K mimo że miałem tv FHD. Po co niby ciągle kombinuj z nowymi kodekami? Nie po to aby widz miał lepiej a korpo oszczędzało w serwerowniach a telekomy na laczach. To samo jest z cyfrową telewizja czy radiem. Dobremu analogowi nie dorównają kombinacje z kompresją.Wszysko co się robi, to dla nadawcy a nie odbiorcy. Potem tylko trzeba to sprzedać klientowi dobrze spreparowaną bajką.

  • Kamil

   Mnie mocno drazni mocno appka YouTube, ze ciagle muszę ręcznie przestawać fatalna jakość  360p na 1080p, szkoda ze nie zapamiętuje wyboru raz a dobrze. Wiadomo, biedne Google oszczędza na serwerach 😐

  • Derick

   To samo w Android TV a wersji webowej, czyli przeglądarkowej nie ma problemu.

  • Kamil

   Ja to juz mam na Apple TV, czuc wysoka jakosc obraz aka bitrate na tle weba 🙂

  • Derick

   Na Apple masz bitrate do 40 a nie 80 jak u Sony, ale tu trzeba mieć topowe modele tv od Sony, więc na razie mało kto będzie mógł zobaczyć.

Skomentuj

  My mobile © 2008-2024. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt