Speed Test internetu w sieci GaduAIR

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (1 liczba głosów, wasza ocena: 5,00 na 6)
Loading...

Wiele osób uważa, że Internet w ofercie operatorów wirtualnych MVNO jest gorszej jakości w porównaniu z ich sieciami macierzystymi. Na forach internetowych pojawiają się nawet stwierdzenia, które mówią o tzw. kolejce w dostępie do nadajników BTS telkoma. Oczywiście pierwszeństwo w tym przypadku mają operatorzy udostępniający innym podmiotom swoją własną infrastrukturę.

Postawiliśmy więc sprawdzić w praktyce, czy ta ciekawa teoria jest prawdziwa. Ku naszemu zdziwieniu było w niej trochę prawdy. W teście wykorzystaliśmy model z technologią EDGE Class 32. Nie jest to niestety 3G, czy też HSDPA (3,5 G). Jednak oferuje on transfer bliski zwykłemu 3G (384 kb/s) na poziomie 296 kb/s. EDGE w wersji podstawowej może się pochwalić co najwyżej prędkością 236,8 kb/s. To właśnie dzięki temu wzmocnieniu na EDGE Class 32 pooglądamy sobie mobilne YouTube bez denerwujących przycięć (choć mogłoby się wydawać, że jest do tego niezbędna obecność trzeciej generacji 3G).

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Testowaną siecią na kartę był GaduAIR. Wykonaliśmy 2x próby zarówno z poziomu komputera (słuchawka pełniła funkcję bezprzewodowego modemu Bluetooth) jak i samego telefonu. W tym drugim przypadku wykorzystaliśmy bardzo ciekawą witrynę wap, która jest niezwykle praktycznym mobilnym speed testem. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że ten test zadziała tylko w oryginalnej przeglądarce telefonu (Opera Mini niestety tutaj odpada).

Gdy słuchawka pracowała jako modem wynik testu nie był maksymalny (nawet dla tak słabego standardu, jakim w dzisiejszych czasach jest EDGE, chwaląc przy tym oczywiście jego duży zasięg). Rezultat wyniósł dokładnie 207 kb/s. W drugiej próbie tego samego testu osiągi były jeszcze niższe, ponieważ wyniosły równo 196 kb/s. Później skorzystaliśmy z witryny wap z wyżej wymienionym mobilnym speed testem. Tutaj wynik był jeszcze mniejszy i wyniósł dokładnie 176 kb/s. W drugiej próbie tego samego testu uzyskaliśmy wynik jeszcze słabszy, 164 kb/s.

Wnioski przeprowadzanego testu wskazują na to, że sieć MVNO GaduAIR uzyskała w przybliżeniu 70% prędkości standardu EDGE Class 32. Gdybyśmy brali pod uwagę zwykłe EDGE to ten wynik wahałby się na poziomie 87%. Jednak trzeba pamiętać, że nasza słuchawka wspierała szybszą odmianę EDGE. Potwierdzają się tym samym słowa wielu użytkowników takich sieci, którzy już wcześniej zauważyli delikatne spowolnienia. Co ciekawe w tym samym miejscu testowany egzemplarz (Sony Ericsson W715) z HSDPA pracujący w sieci Plus naprawdę osiągał wynik 7 Mb/s w praktyce. Jest to niemal 100% zakładanych możliwości urządzenia.

Testowane miasto dodatkowo zaliczało się do grona 11 szczęśliwców, które już miały zasięg HSPA+ w Plusie. Tak więc ten wysoki wynik nie był dla nas jakimś większym zaskoczeniem. Oczywiście wytłumaczeniem w przypadku sieci wirtualnych nie może być zbyt duże obciążenie sieci komórkowej, ponieważ testy przeprowadzaliśmy w godzinach nocnych (odpowiednio 3.00 i 4.00). Zachęcamy naszych czytelników do wykonywania podobnych testów, jeśli korzystają z usług sieci wirtualnych MVNO i podzielenia się wynikami w komentarzach poniżej artykułu.

(fot. Speed Test/GaduAIR/Iconfinder/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 11328 informacji na tej witrynie.Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt