PREMIERA: Spadki Play i Red Bull Mobile w zestawieniu My mobile RANKING

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (9 liczba głosów, wasza ocena: 2,11 na 6)
Loading...

Nie ma zaskoczenia w sierpniowym zestawieniu My mobile RANKING. Dalej na czele ze sporą przewagą jest sieć komórkowa A2Mobile. Operator ten wygrywa już szósty raz z rzędu, a dokładniej mówiąc od marca bieżącego roku. Jak tak dalej pójdzie to telekom może sobie zapewnić jeszcze na początku czwartego kwartału laur bycia najlepszą siecią w Polsce w całym 2017 roku.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Ku zaskoczeniu zaś duet w postaci pary (niejako kuzynów z uwagi na submarkowy charakter jednego z graczy) Play z Red Bull Mobile jako jedyny notuje spadki. Jest to skutek straty solidarnie po punkcie w ostatniej podkategorii VAS. Akurat w tym przypadku chodzi o ciągłe problemy z wolnym internetem w dzień (w nocy transfery sięgają wręcz niezłych 85 Mb/s), gdzie prędkość surfowania dochodzi do jakże marnych 5 Mb/s.

Są to na dobrą sprawę warunki skutecznie utrudniające mobilną profesjonalną pracę na notebooku. Kto wysyłał pliki na serwer lub je pobierał z sieci web ten doskonale wie o czym mowa. W dodatku trzeba wspomnieć o kolejnych trudnościach jak tylko wyjedziemy z miasta związanych z roamingiem krajowym (1,5 Mb/s). Innymi słowy przyszła pora, by P4 w większym stopniu stawiał na BTSy, a mniejszym celebrytów. Poniżej jak zawsze prezentowane są wszystkie dokładniejsze szczegóły.

(fot. Play/Red Bull Mobile/My mobile)

Cena za minutę połączenia głosowego do wszystkich sieci

W tej podkategorii wcześniej zaszły zmiany. A2Mobile ze nową, lepszą stawką 0,10 PLN zdobywa aż trzy oczka, które wskutek efektu domina straciły później razem tacy operatorzy jak Fakt Mobile czy Lajt Mobile. Oczywiście trójka sieci komórkowych jest identyczna jak wcześniej. Tak więc stawka 0,19 PLN przestaje gwarantować nawet symboliczny punkt. Operatorzy muszą się zdecydowanie bardziej postarać.

1. A2Mobile – 3 pkt. / 0,10 PLN za minutę

2. Fakt Mobile – 2 pkt. / 0,15 PLN za minutę

3. Lajt Mobile – 1 pkt. / 0,17 PLN za minutę

Cena za wysłaną wiadomość SMS do wszystkich sieci

Tutaj poprzednio ponownie mieliśmy drobne roszady. Znowu na pierwszym planie jest A2Mobile, który awansował na trzecie miejsce zdobywając jakże cenny punkt w tej podkategorii. W efekcie zarówno TuBiedronka jak i Lajt Mobile straciły oczko. Liczna grupa liderująca (niczym grupa pościgowa jak peleton w kolarstwie) jest zaś niezmienna na tle analogicznych danych sprzed miesiąca z wyjątkiem wypadnięcia Play.

1. Red Bull Mobile/Virgin Mobile/NJU Mobile/Klucz Mobile/Mobile Vikings/Izzi Mobile – 3 pkt. / 0,09 PLN za wiadomość SMS

2. WRodzinie – 2 pkt. / 0,10 PLN za wiadomość SMS

2. A2Mobile – 2 pkt. / 0,10 PLN za wiadomość SMS

Mobilny Internet

W tym segmencie zaszła nowa zmiana. Mobile Vikings za sprawą pakietu 11 GB za 8 PLN w sam raz na wakacje awansowało na trzecie, ale punktowane miejsce. Tym samym z pudła wypadł Virgin Mobile. Ten jakże niepozorny punkt miał później kolosalne znaczenie dla ogólnego rozrachunku w notowaniu najlepszych sieci na kartę. Wciąż najkorzystniejszym lejkiem po wykupieniu pakietu może się pochwalić A2Mobile, gdyż aż 512 kb/s.

1. A2Mobile (rewelacyjny pakiet 15 GB za 9,90 PLN, 0,00064 PLN/1 MB, potem lejek transferu 512 kb/s)

2. NJU Mobile (kapitalny pakiet 9 GB za 9 PLN, 0,00097 PLN/1 MB, potem lejek transferu 64 kb/s)

3. Mobile Vikings (kapitalny pakiet 11 GB za 8 PLN, 0,00071 PLN/1 MB + rok ważności, za darmo i bez limitu lejek transferu w standardzie 32 kb/s)

Jakość sieci komórkowej

W tej podkategorii nie było zmiany pozycji. Trzeba z kolei wyraźnie nadmienić, iż solidarnie wszystkim dużym operatorom strukturalnym zwolnił mobilny Internet o wartość około 1 Mb/s. To może pokazywać, że powoli zwiększa się ruch w sieci po części spowodowany napływem klientów Play do infrastruktury Orange. Więcej szczegółów znajdziemy na www.speedtest.pl/…/ranking_mobilnych_dostawcow_internetu_w_polsce.

1. T-Mobile/Heyah/TuBiedronka – 3 pkt. / około 18,29 Mb/s

2. Orange/NJU Mobile – 2 pkt. / około 17,60 Mb/s

3. Plus/Plush – 1 pkt. / około 15,98 Mb/s

Ważność połączeń wychodzących

Tutaj mieliśmy drobną roszadę za sprawą weryfikacji czasu ważności Virgin Mobile. Jedna z podstron operatora wyraźnie informuje, że trzeba wykonać doładowanie konta za minimum 5 PLN, aby móc uzyskać rok jego ważności. Patrząc jednak obiektywnie to jego rola mocno traci na znaczeniu. Klient bowiem woli doładować telefon częściej, ale w zamian mieć nielimitowane rozmowy w sieci czy darmową łączność LTE.

1. NJU Mobile/Lycamobile – 3 pkt. / wysłanie darmowego SMSa lub wykonanie jakiejkolwiek czynności telekomunikacyjnej przedłuża konto

2. WRodzinie – 2 pkt. / doładowanie 5 PLN przedłuża konto o 2 lata

3. Virgin Mobile/Klucz Mobile/Fakt Mobile/Mobile Vikings/A2Mobile/Plush – 1 pkt. / doładowanie 5 PLN przedłuża konto o 1 rok

Wartość dodana (VAS)

W tym miesiącu trzeba było odrobinę skarcić Play (oraz Red Bull Mobile) za coraz gorszą jakość mobilnego internetu. Koniec wakacji to również ostatnie tchnienie sezonu ogórkowego, w którym trzeba to sobie szczerze powiedzieć, mało się działo w segmencie Pre-paid (zdecydowanie bardziej aktywny był Post-paid z promocjami obniżającymi cenę przy większej ilości nabywanych aktywacji). Ponadto nie byliśmy niestety świadkami jakiś nowych równie niezłych akcji marketingowych.

1. A2Mobile – 3 pkt. / No Limit na rynku na wszystko w cenie 19,90 PLN zawierający nielimitowane rozmowy (równiez na numery stacjonarne) oraz SMSy (z MMSami włacznie), do tego dochodzi pakiet 15 GB (po wykorzystaniu rekordowy lejek 512 kb/s) dodatkowo dostępny w formie pojedynczego produktu za 9,90 PLN

2. T-Mobile/TuBiedronka/Plus/Klucz Mobile/Play/Red Bull Mobile – 2 pkt. / Darmowe rozmowy w sieci po doładowaniu 50 PLN są ważne aż 100 dni (czyli przez długi czas przeszło 3 miesięcy), podobny przelicznik jest w TuBiedronce (0,50 PLN dziennie), z kolei w Klucz Mobile bezpłatne połączenia są standardem za 0 PLN (nie musimy niczego aktywować, ani tym bardziej kupować) nawet przez 180 dni, czyli aż pół roku po doładowaniu 50 PLN, co prawda jest w takiej sytuacji limit 12.000 minut co średnio daje około 66 minut na dzień, w Plusie czy T-Mobile zaś No Limit w sieci jest ważny 90 dni po zasileniu 50 PLN, w Play i Red Bull Mobile mam ciągle aktywny Stan Darmowy (bezpłatne rozmowy oraz SMSy w ramach P4 przez 100 dni po doładowaniu 50 PLN)

3. Virgin Mobile – 1 pkt. / Innowacyjna oferta Freemium z darmowymi 30 minutami i 30 SMSami do wszystkich sieci połączone z pakietem internetowym o wielkości 300 MB na miesiąc (przez rok się usługa odnawia), do tego dochodzi roczna ważność konta, lejek 32 kb/s dostępny w standardzie, darmowy dostęp do aplikacji Facebook, komunikatora Messenger czy polskiego GG (główny pakiet dodatkowo nie jest pomniejszony o wykorzystane dane), mamy też promocje dla klubowiczów typu zniżki na buty New Balance (zarejestrowanych klientów)

Ogólna klasyfikacja

Mało brakowało, a sierpniowy My mobile RANKING byłby stagnacją absolutną. Mieliśmy jednak cztery awanse. Co prawda stały się one dziełem rykoszetu innych podmiotów, ale mogą się nimi pochwalić mimo wszystko Virgin Mobile, Mobile Vikings, T-Mobile oraz TuBiedronka. Aż czternaście sieci było bez zmiany pozycji i zaliczają się do tego licznego grona liderujące dumnie A2Mobile, NJU Mobile, Klucz Mobile, WRodzinie, Plus, Fakt Mobile, Heyah, Izzi Mobile, Lycamobile, Plush, Orange, Lajt Mobile, W Naszej Rodzinie czy FM Group Mobile. Spadek zaś dotyczył Play z Red Bull Mobile. Za miesiąc raczej powinny już być spore przetasowania z uwagi chociażby na koniec licznych promocji internetowych.

My mobile RANKING (08/2017) – zestawienie najlepszych operatorów Pre-paid:

1. A2Mobile 12 pkt. (3, 2, 3, 0, 1, 3)  
2. NJU Mobile 10 pkt. (0, 3, 2, 2, 3, 0)  
3. Klucz Mobile 6 pkt. (0, 3, 0, 0, 1, 2)  
4. Virgin Mobile 5 pkt. (0, 3, 0, 0, 1, 1)
  Mobile Vikings 5 pkt. (0, 3, 1, 0, 1, 0)
6. Play 5 pkt. (0, 3, 0, 0, 0, 2)
  Red Bull Mobile 5 pkt. (0, 3, 0, 0, 0, 2)
  T-Mobile 5 pkt. (0, 0, 0, 3, 0, 2)
  TuBiedronka 5 pkt. (0, 0, 0, 3, 0, 2)
10. WRodzinie 4 pkt. (0, 2, 0, 0, 2, 0)  
11. Plus 3 pkt. (0, 0, 0, 1, 0, 2)  
  Fakt Mobile 3 pkt. (2, 0, 0, 0, 1, 0)  
13. Heyah 3 pkt. (0, 0, 0, 3, 0, 0)  
  Izzi Mobile 3 pkt. (0, 3, 0, 0, 0, 0)  
  Lycamobile 3 pkt. (0, 0, 0, 0, 3, 0)  
16. Plush 2 pkt. (0, 0, 0, 1, 1, 0)  
17. Orange 2 pkt. (0, 0, 0, 2, 0, 0)  
18. Lajt Mobile 1 pkt. (1, 0, 0, 0, 0, 0)  
19. W Naszej Rodzinie 0 pkt. (0, 0, 0, 0, 0, 0)  
  FM Group Mobile 0 pkt. (0, 0, 0, 0, 0, 0)

 

Przygotowane przez

jest autorem 11461 informacji na tej witrynie.75 komentarzy do “PREMIERA: Spadki Play i Red Bull Mobile w zestawieniu My mobile RANKING”

 1. szotyi Odpowiedz

  Co sie stao że virgin znów do góry? Nic nie robil. A RBM w dół ? A dlaczego ? Czyżby juz wyłaczyli DIL?

  • Kamil

   Rykoszet innych. Nie wyłączyli, ale jest coraz gorzej z jakością internetu w dzień w Play z Red Bull Mobile na czele. Czytaj artykuł

  • szotyi

   Ale wiesz że mogą to być lokalne obciążenia , zmiany nadajników. Ja mam w lte play wysokie w dzień ponad 50 Mbps , up ponad 20 Mbps. Zresztą skoro do odtwarzania wideo full hd wystarczy 4 Mbps to jak 5 Mbos może być złe?

  • adiko

   bo Kamil lubi uwzględniać to co jego bezpośrednio dotyka, więc jeśli u niego słabo działa to musi spaść w rankingu i już, a to że innym sieciom też się to zdarza to nieważne, w końcu to Kamilowi i tak nie przeszkadza.

  • adiko

   a to że prędkość zależy od lokalizacji to pewnie nie wiedziałeś, no przecież bo po co interesować się takimi pierdołami jak mi słabo działa to znaczy że wszystkim z automatu musi bo tak i już.

  • Kamil

   Ale tam masz średnią wyciąganą z tysięcy pomiarów. Czujesz różnicę?

  • adiko

   a ty czujesz różnice że każdy mieszka w różnym miejscu i średnia może kompletnie nie pokrywać się z miejscem twojego zamieszkania ?

  • Kamil

   Speed Test pokazuje prawdę. W mojej lokalizacji też jest słabo. W dzień nie ma szans zrobić aktualizacji GTA V na konsoli, bo na transferze 5 Mb/s to jest masakra. Dużo konsumentów ma ten problem i ucieka z Play z uwagi na jakość/transfer słaby

  • adiko

   no właśnie bo raz kolejny odnosisz się do siebie, ja też korzystam z DIL i nie jest najgorzej, tak źle jak ty nie mam.

  • Przemo

   Dokładnie. Ja też mam dil i mam 10-40 mb/s i mam około 3 km do nadajnika co jest istotne. Po drodze las. 5 mb to nigdy się nie zdąża. Po za tym nie ma że w play na wakacje jest 3Gb za free co miesiąc na wakacje do 30 września.. ale za to pakiety płatne z innych sieci są uwzględnione..

  • adiko

   ja też ale ranking nigdy nie był do zrozumienia, taki już po prostu jest.

  • bolo

   Chyba dwa miesiące temu było to wyjaśniane dlaczego tak jest. Nie czytacie??
   TAKI JEST ALGORYTM!. 🙂

 2. szotyi Odpowiedz

  Teraz pozostaje miec nadziej że ograniczą internet w DIL w RBm do 1 Mbps. przecie jest darmowy to dlaczego ma miec pełną prędkość.

  • adiko

   wtedy Kamil obniży ranking RBM-a na koniec – wiadomo dlaczego.

  • Kamil

   Nie. I tak nie włączysz gry GTA V na PC bez aktualizacji na singlu. Taki mega bug 😐 Na szczęście jest łącze kablowe, a na nim zawsze 50 Mb/s wystarczające

 3. antithiesis Odpowiedz

  play i jego submarki w doł internet bardzo bardzo lichy podrozuje po calej polsce i cienko sie z tego korzysta

 4. marco Odpowiedz

  Co do a2mobile to nie mam zastrzeżeń co do pozycji numer jeden. Tak się złożyło że od wczoraj mój główny numer jest w tej sieci przeniesiony z Plusha. Ciekawostką jest to że internet mam w a2mobile o wiele stabilniejszy niż w Plushu. Używam Samsunga s3 (bez lte) i prędkość waha się pomiędzy 3 a 9 Mb/s podczas gdy w Plushu często coś ograniczało do 0,37 Mb!
  Ale są też wady w a2mobile w postaci braku wideo połączeń czy HD Voice. Jeśli oczywiście ten mankament nikomu nie przeszkadza to jest to sieć godna polecenia.

 5. Qreg Odpowiedz

  plus za zebranie ofert na kartę w jednym miejscu i próbę ich porównania, dla zmieniających operatora fajna sprawa. Co do punktacji mam kilka zastrzeżeń np.:
  1. cena za SMS, czym różni się 10 gr wRodzinie i 10 gr a2mobile, kto dostał jeden punkt za trzecie miejsce?
  2. cena za transfer danych, dlaczego nie są podane wartości cennikowe (poza pakietem) np w Plusie 0,19 PLN za 100kB, Play 0,01 za 500kB itd… jeśli już podajesz ceny za MB po podzieleniu puli z pakietu, warto napisać czy ten pakiet jest największym jaki oferuje dostawca, czy jest odnawialny itd…
  3. ważność połączeń, 3 pkt dla NJU i Lyca za bezterminową ważność konta, OK, zgadzam się, a gdzie Play?! w cenie za SMS nie otrzymał 3 pkt za 0,09 PLN bo w odNOWA 0,29 PLN, a w ważności konta nie otrzymał 3 pkt bo… Play na kartę LubięTo?!
  4. wartość VAS, kategoria która sprawia, że cały „ranking” staje się bardzo subiektywny, jeżeli decydujesz się na taką kategorię zadbaj aby to użytkownicy wybrali w ankiecie co jest dla nich wartością dodaną np.: w Kluczu rozmowy międzynarodowe za 0,15 PLN/min.

  Super sprawa, że ktoś chce porównać bieżące oferty na rynku, ale temat jest obszerny i wbrew pozorom skomplikowany. Sam Play posiada kilka ofert, podobnie jak Orange czy Plus (Simplus, 36i6), każda taryfa trafia w jakąś niszę 😉

  • Hugo Barra

   Somplusa i 36i6 dawno nie ma 🙄
   Teraz jest plush i a2

 6. Derick Odpowiedz

  Zobaczymy jak Play i RBM bedzie dzialal w LTE na roamingu krajowym, kiedy od 1 stycznia Orange wpuci ich do swojego 4G…

  • Kamil

   Póki co masakra na trasie autostrady Torun Łódź Warszawa. Patrz Fan Page My mobile 😐

  • Hugo Barra

   Przecież było pisane, że będzie ograniczenie w LTE Orange.

  • Derick

   @HUGO
   Gdzie bylo pisane? Na witrynie Play? Do ilu mbps?

  • adiko

   orange nie pozwoli na roaming bez ograniczeń u siebie, jedyna zmiana która podobno już działa to Lte do 1,5 Mb.

  • Derick

   @ADIKO
   Na blogu Orange sugeruja co innego. Ograniczenie transferu w LTE bedzie zalezec tylko od Playa. Umowe maja juz zrenegocjonowana i rozliczac sie beda pakietowo a nie za minute rozmowy i MB danych. 1,5 mbps to jest w 3G HSPA a w LTE bedzie na pewno duzo wiecej.

  • adiko

   no to się przekonasz, i tylko z jednym masz rację że to zależy od Play. a Play więcej nie da niż jest teraz

  • Kamil

   Według mniej Play powinien się ogarnąć w temacie transferu na początku 2017 roku najszybciej, choć akurat w mojej lokalizacji jest poprawa i nocą wyciągam 75 Mb/s (!)

  • sev3

   A jednak. Wg Opolu się poprawiło. Wcześniej miałem 3-6 Mbps A teraz 20-45 Mbps wg godzinach roboczych.

 7. marco Odpowiedz

  Ale chyba nie wszędzie jest tak źle z Playem? Według mapy BTS search widać (przynajmniej w Krakowie) że Play zwiększył ilość nadajników.
  Ja i wielu moich krewnych korzystamy z sieci Plus(telefony w Plusie i a2mobile). Niestety w ostatnim czasie jest coraz gorzej z zasięgiem Plusa. W Krakowie operator w ogóle nie inwestuje w rozwój sieci. W okolicy mojego domu jest jeden bts Plusa a pozostała trójka ma 4 bts-y. Co gorsze bts Plusa jest na niskim 4 piętrowym budynku. Opisałem całą sytuację z załączoną mapką do Plusa i po miesiącu otrzymałem informacje że operator nie będzie rozbudowywał sieci. Taka sytuacja w Krakowie jest w wielu miejscach i niestety pomimo dobrej oferty Plusha i a2mobile będe chyba zmuszony zmienić operatora.

 8. szotyi Odpowiedz

  Kamil, będzie lekko w kolejnym rankingu z nowym pakietem lajt mobile czy dalej będzie nisko?

 9. szotyi Odpowiedz

  Kamil, a w heyah i tmobile rozmowy międzynarodowe w niskich cenach w standardzie bez potrzeby aktywacji nie zasługuja na dodatkowy punkt w VAS wartości dodanej?

 10. marco Odpowiedz

  @Szotyi
  Tylko że tanie połączenia dotyczą tylko niektórych krajów. W UE można dzwonić do 3-ch krajów (Niemcy, Irlandia, Wilka Brytania) za 39 gr!
  To bardzo dobry krok ponieważ w Play połączenie międzynarodowe do Niemiec kosztuje około 2 zł a w Orange 1,49 zł!

  • szotyi

   Ale rozumiesz że marudzisz? Do resszty ue kosztuja 55 gr a nawet jest usa , Jesli to dużo a potem piszesz o wyższych cenach to chyba masz gorączkę.

 11. marco Odpowiedz

  Ostatnio Play przygotował dość ciekawą ofertę dla przenoszących numer na kartę: 500 zł 50 Gb i RWK a do tego (chyba najważniejsze) ważność środków bonusowych aż 5 miesięcy 🙂
  Warto jeszcze dodać że Play zwiększył prędkość w roamingu krajowych do 3 Mb/s.
  Ale…żeby „nie było tak różowo” to w regulaminie jest haczyk polegający na tym że 50 Gb jest do wykorzystania w kraju z prędkością nie większą niż 7,2 Mb/s.
  Mimo tego wydaje mi się że i tak jest to bardzo dobry bonus?

 12. marco Odpowiedz

  W ślad za Playem poszedł Orange.
  Promocja jest podobna do tej co była na początku roku tj osoba mająca numer w Orange na kartę zaprasza (specjalny sms) inną osobę z innej sieci. Jeśli tamta przeniesie numer do Orange na kartę to na oba numery przyznawany jest bonus na 3 miesiące w postaci no limitu rozmowy na komórki i stacjonarki oraz 100 Gb internetu na 93 dni.W pakiecie nie ma sms-ów i mms-ów ale za to nie ma ograniczenia prędkości na internet.

 13. von Odpowiedz

  wg.serwisu telix UPC nowy operator wirtualny (MVNO) Play i UPC Polska podpisały umowe o współpracy

  • Kamil

   Nie, bo usługa ma zasięg lokalny i nie kupisz jej normalnie w kiosku jak chociażby Virgin Mobile. Ponadto zapewne będzie wymagana kablówka od nich..

 14. marco Odpowiedz

  Wraz z końcem września operatorzy poprawiają usługi i oferty:
  a2mobile wprowadziło aplikacje i stronę na której jest dostęp do pełnego bilingu. Poza tym prostota w zarządzaniu kontem. Do pełni szczęścia brakuje jedynie HD voice.
  Plus podwaja pakiet internetowy i tak w no limicie za 29 zł mamy teraz 12 Gb zamiast 6 Gb.
  Natomiast co „podskoczenia” w zestawieniu Orange to miałbym watpliwości. owszem dodali pakiety ale słabo. Podobno ten pakiet 120 minut za 9 zł nie obejmuje stacjonarek, tak gdzieś czytałem.
  Szkoda że NJU na kartę tak słabiutko z ofertą.

  • Kamil

   NJU Mobile slabiutko? Przecież on wciąż oferuje kapitalny pakiet internetowy 9 GB za 9 PLN (0,00097 PLN/1 MB, potem lejek transferu 64 kb/s)

 15. marco Odpowiedz

  Kamilu pakiet internetowy jest ok ale reszta konfiguracji w ofercie na kartę już nie. Weźmy np pełny no limit to już wychodzi 39 zł! Pakiet same rozmowy ze stacjonarkami 29 zł. Pakiet no limit rozmowy na komórki sms/mms oraz internet 29 zł. Drogo porównując z Plushem/ Hey za 25 zł czy a2mobile 19.9 zł. Już nie mówiąc o pakiecie za same rozmowy a2mobile 9,9 zł a nju 29 zł (kom+stacjonarki). Sam widzisz że na dzisiejsze czasy jest drogo a pakiet internetowy za 9 zł no cóż…jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt