Twarzoksiążka, Ćwierkacz, Okna i Okuulary, czyli zabawne polskojęzyczne nazwy amerykańskich gigantów technologicznych

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (2 liczba głosów, wasza ocena: 4,50 na 6)
Loading...

twarzoksiazka-cwierkacz-okna-i-okuulary-czyli-zabawne-polskojezyczne-nazwy-amerykanskich-gigantow-technologicznych

Facebook, Twitter, Windows czy Google. Te produkty amerykańskich gigantów technologicznych zna z pewnością każdy albo prawie każdy (dotyczyć to może jednak tylko starszych osób wcale nie interesujących się nowymi rozwiązaniami informatycznymi czy internetowymi). Gdybyśmy jednak przetłumaczyli na język polski nazwy tych koncernów to nie brzmiały one już tak dumnie jak obecnie.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Informacje zza kulis My mobile BACKSTAGE tylko na Facebooku

Weźmy na początek na tapetę największy portal społecznościowy świata, mianowicie Facebook. Twarzoksiążka w krajowym wydaniu oscyluje w granicach dobrego żartu, a nie produktu nieco bardziej poważnego. Pójdźmy dalej i mamy Ćwierkacza (popularny zwłaszcza wśród polityków Twitter, pełniący rolę szybkiego przekaźnika krótkich komunikatów), który także nie brzmi jakość zbytnio rewelacyjnie. To samo można powiedzieć o najpopularniejszym komputerowym systemie operacyjnym rozwijanym przez Microsoft.

Okna (stąd właśnie się wzięły w potocznym powiedzeniu okienka Windows), tak nazywa się te oprogramowanie po naszemu. Również bez szaleństw jest ta nazwa. Na koniec spójrzmy na giganta wyszukiwania treści w internecie i nie tylko. Google, mogą być dajmy na to okularami narciarskimi tzw. goglami, ale z jednym o w środku. Jest to dobry przykład na aluzję do dokładnego poszukiwania czegoś, filozofii działania firmy z Mountain View. Podobnie jest w Polsce. Wiele serwisów woli amerykańskie nazewnictwo, ponieważ lepiej się prezentuje. Dajmy na to My mobile zamiast Mój telefon, Antyweb na tle krajowego antyinternetu czy wreszcie Spider’s Web i jego pajęczej sieci.

(fot. Facebook/Twitter/Microsoft/Google/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 13319 informacji na tej witrynie.



15 komentarzy do “Twarzoksiążka, Ćwierkacz, Okna i Okuulary, czyli zabawne polskojęzyczne nazwy amerykańskich gigantów technologicznych”

  1. hujtaj Odpowiedz

    Amerykańskie nazewnictwo wcale się lepiej nie prezentuje, ale tworzenie przez Polaków nazw na wzór zagranicznych jest przejawem jedynie kompleksów osób je wymyślających, a nie kwestią żadnej „prezencji”.

    • Kamil

      Mozna to tez inaczej intepretowac. W przypadku STARTUPow w gre wchodza tylko anglojezyczne nazwy jak myslimi o produkcie miedzynarodowym. Nie ma co sie zamykac na polski, skromniutki rynek

  2. Adrian Odpowiedz

    !!!! nie mogę co to jest!? wg moich źródeł, „Google” pochodzi od błędu jednego z założycieli, ponieważ zamiast googol ( skrót od googolplex – ogromnej liczby – nawet nie da się jej zapisać) w czasie rejestracji domeny napisał „google”.

    • Kamil

      To prawda, ze byl blad z googol. Ale ciezko bylo wymyslec jakies tlumaczenie tego slowka, wiec na potrzeby tego felietonu zostaly uzyte google/okuulary (celowo przez dwa uu)

  3. Adrian Odpowiedz

    „Jest to z pewnością aluzja do dokładnego poszukiwania czegoś, filozofii działania firmy z Mountain View.” dorabiasz własną filozofię… bo to nie jest nawiązanie, aluzja -tylko błąd. Nie wiem po co wymyślać jakieś dziwne skojarzenia, juz sam fakt, że nazwa takiego giganta jak Google pochodzi od gafy przy przepisywaniu jest interesująca.

    • Kamil

      Artykuł został przed momentem poprawiony/nieco zmodyfikowany

  4. Zakrza Odpowiedz

    „Okna (stąd właśnie się wzięło w potocznym powiedzeniu okienka Windows)”
    A to nie było na odwrót? Windows chyba tak się nazywa, bo byłe pierwszym systemem, który używał właśnie okien.

    • Kamil

      Tak było, ale na potrzeby felietonu zmieniłem kolejność

    • Janek

      W sumie to chyba nawet nie Windows tylko Workbench z Amigi o ile dobrze pamietam, ale sens wypowiedzi ogolny ok.

  5. Seba Gaming Odpowiedz

    Ja mam facebook,windows7,Google
    . Ato moja nawa w google i Youtube/SebaGaming

  6. Kamil Odpowiedz

    Jeszcze jedno slowo mi sie skojarzylo do tego artykulu aka produkcja oryginalna, mianowicie Influencer > Wplywacz niczym fala na wodzie

Skomentuj

  My mobile © 2008-2024. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt