PREMIERA: Z sieci Orange nie korzysta żaden poważny gracz MVNO [My mobile TV]

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Ach ten przekoloryzowany marketing. Sieć komórkowa Orange w swoim biurze prasowym chwali się, że ma już 5 operatorów wirtualnych pod swoimi skrzydłami. Niestety nie podała ich nazwy. Prawda jest brutalna. Tak naprawdę Orange nie ma ani jednego poważnego gracza MVNO (dosłownie zero) w infrastrukturze. To jest nieprzekoloryzowana rzeczywistość.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Submarki NJU Mobile tutaj nie liczymy, bo mowa o produkcie własnym Orange. My mobile już wspominało, że to sieć Plus ma najwięcej operatorów MVNO pod sobą. Orange co najwyżej ma małe firmy typu lokalne sieci kablowe z liczbą często 20 klientów używających telefonii komórkowej, co doskonale widać w kolejnych raportach przenoszenia numerów w procesie MNP. Oczywiście się nimi nie pochwalił.

Marketingowo tak donośnie nie brzmieliby w komunikacji PR. Podobne rozczarowanie konsument może mieć w przypadku najnowszej oferty pomarańczowego telekomu. Chodzi o Orange Światłowód Pro 2.0 o zawrotnej prędkości 2 Gb/s. Szkoda tylko, że mowa jest o dwóch użytkownikach korzystających jednocześnie z sieci web i osiągających maksymalne transfery rzędu starych 1 Gb/s. Rewolucji więc dalej nie ma.

(fot. Orange/My mobile)

REKLAMA ORANGE ŚWIATŁOWÓD PRO 2.0 2 GB/S

Przygotowane przez

jest autorem 12878 informacji na tej witrynie.6 komentarzy do “PREMIERA: Z sieci Orange nie korzysta żaden poważny gracz MVNO [My mobile TV]”

 1. Adam Odpowiedz

  Kamil, może bardziej technicznie? Wystarczy poczytać https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-2 i wszystko jasne.

  Dla mnie jest to niepojęte, że 10 lat temu większość routerów miała porty 1Gb/s, natomiast teraz większość routerów ma porty… 1Gb/s! Gdzie tu postęp? Żaden postęp! WiFi jest rozwijane, a tu co. Zatrzymało się na 1Gb/s.

  Bo właśnie o te porty chodzi. Funbox 6 ma porty gigabitowe, a interfejs światłowodowy ma 2,5Gb/s. Dlatego Orange zdecydował się udostępnić światłowód 2Gb/s ale z tym haczykiem, że jeden port to maksymalnie 1Gb/s. Jak dla mnie całkowity wstyd, mogli już wypuścić nowy Funbox z portami choć 2,5Gb/s. Wtedy nie byłoby takich dziwnych ograniczeń.

  • Janek

   @ Adam – Problem jest jeszcze taki, że większość urządzeń klienckich też nie ma możliwości od razu mieć dostępu do sieci powyżej 1 Gb/s. W teorii WiFi może osiągnąć tyle, ale to tylko teoria, nawet dobre routery mają problemy, żeby przegonić 1 Gb/s. Nie jest to niemożliwe, ale to już bardzo drogie sprzęty z WiFi 6/6E raczej dla entuzjastów, no i sama karta sieciowa WiFi też nie może być wtedy kiepska. Zauważalnie większe koszty, żeby mieć sprzęt obsługujący powyżej 1 Gb/s po przewodzie czy po WiFi, a 1 Gb/s przewodowo to już nic niezwykłego czy drogiego w większości sprzętów (smart TV wciąż często mają 100 Mb/s LAN, ale tam to nie problem). Jakiś nowy nazwijmy go „Funbox 7” z 2,5 Gb/ a tym bardziej 10 Gb/s, a do tego lepszym jeszcze WiFi 6E (albo chociaż tak jak teraz WiFi 6 ale lepszym jakościowo) byłby dużo droższy dla Orange, więc opłata przerzucona na klientów. A jeszcze do tego jeszcze np. PC z wysokim modelem płyty głównej z LAN 2,5 Gb/s i WiFi 6E (albo dokupione karty sieciowe na PCIe)… Cena. Sam mam niektóre sprzęty obsługujące WiFi 6/6E, ale nic powyżej 1 Gb/s na LAN nie (nie licząc agregacji dwóch portów 1 Gb/s w routerze, ale nie mam do czego wpiąć i tak) i router drogi wysokiej klasy (Asus GT-AC5300), ale jeszcze WiFi 5 i też bez LAN/WAN powyżej 1 Gb/s. Nowy tej klasy miałby już 2,5 Gb/s / 10 Gb/s i WiFi 6, ale drugi raz w ciągu tych lat by nie przeszedł taki zakup niestety, musiałby nie wiem ile zarabiać albo nie mieć żony 😛 Poza tym i tak mam net 600-750 Mb/s FTTH (600 gwarantowane ale często jest więcej), więc powyżej 1 Gb/s na jednego klienta to u mnie zbytek. No chyba, że chodzi o NAS, ale wyniki często blisko wysycenia 1 Gb/s też są bardzo ok dla mnie. Już takich jak ja jest mało użytkowników, a co dopiero ludzi koniecznie chcących powyżej 1 Gb/s (ok, też bym chciał, ale gdyby było taniej całe zaplecze). Mało opłacalne dla Orange.

  • Kamil

   Mi tam styka „swiatlowod” Vectra 300 Mb/s aka domowe 5G ?

  • Kamil

   Male sa to szanse, juz predzej marke wezmie T-Mobile jak kiedys MTV Mobile

Skomentuj

  My mobile © 2008-2023. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt