PREMIERA: Technologia HD była większą rewolucją niż 4K [My mobile TV]

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Nie ulega wątpliwości, że technologia HD była większą rewolucją na tle standardu 4K. To właśnie na niej po przejściu z analogowej na cyfrową telewizję pierwszy raz zobaczyliśmy zmarszczki aktora tak mocno wyraźne jak nigdy wcześniej. Dotyczy to nawet podstawowego HD (720p) na tle Full HD (1080p). Być może dlatego nadawcy nie śpieszą się z wprowadzeniem kosztownego 4K.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

W niej na tle HD już takiego spektakularnego przeskoku jakościowego nie uświadczymy, chyba że siedzimy metr od odbiornika. Wtedy faktycznie mrużąc oczy zapewne zauważymy minimalną różnicę w ostrości. Natomiast siedząc na sofie kilka metrów dalej w salonie nie ma żadnej wyższości 4K na tle Full HD, a tylko więcej pikseli mamy do podświetlenia. Być może dla tego na YouTube standard 4K się nie przyjął. Prym tam wiedzie HD. Podobnego zdania jest platforma streamingowa HBO GO.

Wciąż ona stawia na Full HD (1080p) na tle Amazon Prime Video czy Netflix w pełni obsługujące 4K. Wybrane produkcje rodzimego Player także je wspierają, ale dotyczy to głównie seriali oryginalnych. W telekomunikacji i naszych smartfonach również mało który producent widzi sens w stosowaniu wyświetlaczy 4K. Są one zdecydowanie bardziej wymagające energetycznie oraz przydają się w niszowym VR używanym tylko przez garstkę jego miłośników. Większość wybiera wyraźne ekrany Full HD+.

(fot. Sony/Full HD/My mobile)

DZIĘKI JAKOŚCI HD WIDAĆ ZMARSZCZKI NA FILMACH

MATERIAŁ PROMOCYJNY OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ W HD (HBO GO)

My mobile EXTRA to nowy cykl, w którym w wybrane weekendy będą prezentowane felietony lub też artykuły o charakterze dokumentalnym mówiące o tym jak telekomunikacja zmienia otaczający nas świat.

Przygotowane przez

jest autorem 11461 informacji na tej witrynie.8 komentarzy do “PREMIERA: Technologia HD była większą rewolucją niż 4K [My mobile TV]”

 1. Brylok Odpowiedz

  Na YT większość materiału jest w 4k.
  Przyjął się tam ten format na szczęście na stałe.
  Noszę okulary, a mimo to widzę zdecydowaną różnicę w jakości obrazu fhd, a 4k.

  • Kamil

   Jak siedzisz blisko obrazu to faktycznie czuc różnice, ja jak na sofie nie czuje nic HD 🆚 Analog

 2. marco Odpowiedz

  Różnice pomiedzy HD a 4K widać dopiero na dużym telewizorze powyżej 40 cali a najleiej na 65 calach. Podczas Euro będziemy mogli sprawdzić dzięki TVP 4K które zostanie uruchomione w czasie rozgrywek. Kanał będzie dostępny dla wszystkich ze zwykłej anteny dvb-t.

 3. Derick Odpowiedz

  Znów nie masz pojęcia Kamil o czym piszesz. Zwiększanie rozdzielczości potrzebne jest dla coraz większych ekranów. Wielkość piksela w FHD 40 cali jest taka sama jak w 80 calach 4K. W cyfrowym obrazie ostrość robi bitrate a nie rozdzielczość, czyli ilość metadanych obrazu na sekunde, w tym HDR i 10 bitowy kolor, bo tu jest rewolucja w Ultra HD a nie w rozdziałce. Kupisz dobry odbiornik tv to zobaczysz. Natomiast póki co odsyłam cię po wiedzę i naukę na hdtvpolska.

  • Kamil

   Derick maestro, akurat o tym nie pomyślałem. Ogladalem dziś tv Sony BRAVIA 85’’ obraz 4K bajka

  • Qrrito

   Ale takie zwiększenie rozdzielczości i przekątnej „na pałę bez kontekstu”, to też nic logicznego. Ważna jest zależność rozdzielczości przy danej wielkości kątowej ekranu dla użytkownika (im dalej siedzimy, ekran zabiera mniej pola widzenia). Poza tym nie pomaga też kwestia percepcji indywidualnej – jeden ma wzrok lepszy drugi gorszy, a różne statystyki i obliczenia głównie robi się dla średniej populacji, a osoby o dość dobrym wzroku nie tak stare widzą więcej szczegółów. Np. w telefonach (zakładając podobną wielkość kątową) większość ludzi widzi różnicę z HD/HD+ i starymi bardzo o niższej rozdzielczości, full HD/full HD+ e stosunku do HD dużo też, nie tak wielu 2K/2K+ vs full HD, a ta garstka telefonów 4K/4K+, to może jakiś ultra mały odsetek ludzi jak się wpatrzy, ale nawet nie byłbym pewien.

  • Kamil

   Ja mam ten sam efekt woow siedzac z metra dwoch na HD TV co kilku metrow na 4K, obraz jest piekny i ostry z wysokim bitrate na Apple TV na tle kompa czy telefonu 📺

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt