Miliony kart SIM starszego typu jest zagrożona

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

miliony-kart-sim-starszego-typu-jest-zagrozonaPewien niemiecki naukowiec zajmujący się bezpieczeństwem informatycznym, Karsten Nohl był dzisiaj na ustach całego świata telekomunikacji. Wszystko dlatego, że udało mu się złamać 56-cyfrowe szyfrowanie kodów kart SIM starego typu. Te na szczęście nie występują w Europie czy innych rozwiniętych regionach globu.

Problem jednak istnieje dla mniej zamożnych obszarów w liczbie aż 750 milionów kart SIM. Karsten Nohl dumnie przyznaje, że jest w stanie przejąć kontrolę nad takim nośnikiem czy bez problemów skopiować jego zawartość. To jeszcze nie wszystko. Możliwe jest również podsłuchiwanie rozmów oraz wysyłanie SMS premium o podwyższonej taryfie płatności.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Nie trudno sobie wyobrazić, jak zwłaszcza w tym drugim przypadku może to powodować straty dla zupełnie nieświadomych osób. Mechanizm działania polega na wysłaniu do karty SIM starego typu SMSa serwisowego. Takie wiadomości nie lądują później w skrzynce odbiorczej telefonu, przez co identyfikacja zagrożenia jest wręcz niemożliwa. Można je porównać do tzw. Flash SMSów. One także nie są dostępne później z poziomu menu skrzynki odbiorczej. Przez chwilę pojawiają się na ekranie i bezpowrotnie znikają. Więcej szczegółów o tym zagadnieniu znajdziemy w temacie Klas SMS na www.pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_SMS. Takie przykłady dobitnie pokazują, że zwykła wiadomość tekstowa połączona z nieaktualnym standardem karty SIM stanowi poważne ryzyko.

(fot. My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 11852 informacji na tej witrynie.4 komentarze do “Miliony kart SIM starszego typu jest zagrożona”

 1. Marcin Odpowiedz

  Dzisiaj zadne zabezpieczenia informatyczne nie sa w 100% bezpieczne – zlamanie ich to zazwyczaj tylko kwestia czasu. Dzisiaj pewne klucze wymagaja bardzo dlugiego czasu zlamania (zedu setek lat) ale jutro dzieki postepowi czas ten moze sie skrocic dramatycznie i nikt tego nie zatrzyma.

  • Kamil

   Swoją drogą to ciekawe jak sprawdzić czy ma się kartę SIM starego typu czy nowego w telefonie, nie wiem może jest od tego jakiś krótki kod?

  • Marcin

   Jak sprawdzić to nie wiem ale „my” użytkownicy ofert na kartę jesteśmy w pewien sposób chronieni przed zbyt dużym zadłużeniem konta bo musimy zasilać konto do przodu i nie możemy wypaść w debet. Strach pomyśleć jeśli ktoś ma abonament i taki hacker złamie tego sima …

 2. Jankiel Odpowiedz

  Chociaż 128 bitowym by zabezpieczyli to zabezpieczenie zostało złamane w 1998 r

Skomentuj

  My mobile © 2008-2022. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt