W 2023 roku przywitamy procesory 3 nm, zaÅ› 2 nm w 2025-tym
|
|
- sobota, Czerwiec 25, 2022, 8:18
- News
- 7 komentarzy
Według informacji zagranicznych mediów pochodzących z samego producenta układów scalonych (firmy TSMC) już w 2023 roku doczekamy się procesorów wykonanych w procesie technologicznym 3 nm, natomiast 2025-tym aż 2 nm. Będzie to prawdziwy przełom dla energooszczędności baterii w naszych smartfonach. Zasada jest od lat bowiem prosta.
Reklama |   |                                                           Czytaj dalej |
|
  |
|
Im mniejszy proces technologiczny CPU, tym mniej prądożerny jest układ scalony. Dla przypomnienia warto dodać, iż procesor nowej słuchawki Sony Xperia 1 IV jest wykonany w 4 nm procesie technologicznym. Jest zatem całkiem nieźle pod kątem oszczędności baterii. Taki jest Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Swoją drogą to ciekawe, kiedy doczekamy się jednostki wykonanej w rekordowym procesie technologicznym 1 nm.
Z pewnością może ten przełom nastąpić już w 2027 roku. Później zaś nie będzie poniżej czego schodzić, no chyba że 0 nm. Niestety, ale starsze inteligentne telefony komórkowe nie mają powodów do dumy w tej materii. Wystarczy nadmienić chociażby smartfon Sony Xperia 10. Dysponuje on leciwym CPU Qualcomm Snapdragon 630 wykonanym w aż 14 nm procesie technologicznym. Telefon zatem nie będzie tak oszczędny jak nowsze modele.
(fot. MediaTek/My mobile)
Powinny Cię zainteresować również te informacje:
Przygotowane przez
7 komentarzy do “W 2023 roku przywitamy procesory 3 nm, zaÅ› 2 nm w 2025-tym”
Skomentuj
Poniżej 1 nm jest tylko 0 nm? Co to za nowe teorie? Śmiać się czy płakać?
Nie bawilem sie w polsrodki typu 0.5 nm
To zobaczysz za kilkanaście/kilkadziesiąt lat. Tyle właśnie będzie 😉
Ciezki wybor o nowego smartfona, ale procesor wypasiony przydalby sie. Minimum Snap 765 5G 🙂
No i prosze, Samsung juz zaczyna produkcje procesorow 3 nm ?
Nie ma co gdybać o rozmiarach. Przy wykorzystywaniu do produkcji wafli krzemowych granicą jest częsći nm ,ponieważ pojedyńcze atomy krzemu mają wielkość 0,23nm. Nie wyprodukujesz tranzystora mniejszego niż wielkość atomu materiału z którego jest zbudowany.
Ja na 14 nm CPU wciaz smigam 😉