PREMIERA: Tim Cook ma rację, nowe iPhony nie są drogie

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Masa polskich portali o tematyce technologicznej skrytykowało Tima Cooka za jego stwierdzenie mówiące, że iPhony wcale nie są drogie. Niestety, ale spojrzały one tylko z perspektywy biednego kraju środkowej Europy jakim bez wątpienia jest Polska. Dla przypomnienia warto dodać, iż w takich Niemczech płaca minimalna na najniższym szczeblu to około 6.500 PLN, zaś w kraju nad Wisłą 1.500 PLN. Różnica jest kolosalna.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Spójrzmy teraz na mieszkańca Stanu Kalifornia w USA. Tam najniższa płaca to niespełna 1.500 dolarów. Dla Amerykanina kupno najnowszego iPhona XS za 999 dolarów to nie problem. Przypomina to zakupy średniaków za 999 PLN w wykonaniu Polaka. Nikt tutaj nie ma oporów przed nabyciem średniaka Sony Xperia XA właśnie w takiej cenie w momencie debiutu. Można powiedzieć więcej. Tutaj akceptuje się ceny 1.400 PLN za mocniejszą średnią półkę z Pocophone F1 od Xiaomi na czele (chociażby z uwagi na obecność topowego procesora Qualcomm Snapdragon 845).

Tim Cook oczywiście ma rację podobnie jak kwestii przewagi technologii AR nad VR. Wyobraźmy sobie więc, że telefon z najlepszym ekranem na rynku, mianowicie Apple iPhone XS Max kosztuje w Polsce 1.099 PLN. Dla nikogo w kraju nad Wisłą nie byłby żaden kłopot jego zakup. Podobnie czuje Amerykanin z Los Angeles, który musi wydać za niego 1.099, ale dolarów. Owszem, jego zarobki są nieco niższe od zamożnych krajów Starego Kontynentu. Nie zmienia to jednak faktu zdecydowanie niższej bariery dostępności na tle Polaka. Stąd właśnie wzięło się określenie Janunszy liczących dosłownie każdy grosz w celu oszczędności nawet kosztem jakości.

(fot. Apple/My mobile)

Przygotowane przez

jest autorem 11594 informacji na tej witrynie.12 komentarzy do “PREMIERA: Tim Cook ma rację, nowe iPhony nie są drogie”

 1. nikt Odpowiedz

  „Specjaliści uważają, że poszczególne podzespoły iPhone’a XS Max są łącznie warte 443 dolary”

  Taak, nie są drogie. Oj, kamil kamil. Mistrz kompromitacji.

  • Kamil

   Litosci czlowieku, naprawde nie liczysz kosztow B+R? Olimp Massacra

  • Nikttaki

   Kamyl pomyśl trochę. To że cię na cię stać, to nie znaczy ŻE NIE JEST TO DROGIE!!!!!!!!!!!
   Warta 400 a kosztuje 900? Co miałeś z matmy?

  • Kamil

   Dalej nic nie rozumiesz. Co mnie obchodzi koszt części, czemu nie liczysz know-how?

 2. SteveJobs Odpowiedz

  Kamil ma rację, Apple kieruje swoje produkty, telefony dla tambylców i krajów rozwiniętych a nie do rozwiniętych jak to ostatnio się mówi „Wielkiej 25” XD.
  W PL też by prawie każdy miał jabłka, gdybyśmy byli stanami a nie stanem który jest dojony od wielu dekad, można było to 30 lat temu zmienić na dobro ogółu a nie dobro jednostki i ich rodzinek, znajomków:-(

  • SteveJobs

   też racja ale gdybyś teraz był w USA czy innym lepszym miejscu od Polski pod względem finansowym, wybrałbyś zapewne Apple…no bo czy wydasz 700€ czy 1000$ to żadna dla nas Polaków różnica (dla zdecydowanej większości).
   Tj, byś miał wydać 700zł na jakiegoś LG czy 1000zł na Apple Fona…wybór jest prosty.

  • Nikttaki

   To że cię na coś stać nie znaczy że jest to tanie. To tak jakby chleb zamiast 2 zł, kosztował 10 zł. Wciąż cię na to stać. Ale byłby drogi, tak jak te srajfony.

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt