Usunięcie przycisku wyszukaj (z lupą) zamiast opcji (więcej) było błędem

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (1 liczba głosów, wasza ocena: 6,00 na 6)
Loading...

usuniecie-przycisku-wyszukaj-z-lupa-zamiast-opcji-wiecej-bylo-bledem

W pewnym momencie rozwoju Androida inżynierowie czy też może lepiej projektanci zdecydowali o redukcji fizycznych przycisków na obudowie smartfonów z czterech pozycji do trzech. Dzięki temu wraz z nadejściem zielonego robota w wersji 4.0 Ice Cream Sandwich mieliśmy mniejszy bałagan na obudowie telefonów komórkowych. W tym miejscu jednak rodzi się pytanie czy ta zmiana była korzystna czy też może negatywna. Nie chodzi tutaj o kwestię samych trzech przycisków, lecz o usuniętą pozycję.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Pozostał bowiem guzik opcji (ten odpowiadający za funkcję więcej, gdzie wyświetlane mieliśmy dodatkowe informacje w ustawieniach wybranych aplikacji). W efekcie zniknął przycisk wyszukaj (ten z lupą). Kto wie, czy nie lepszym wyborem byłoby jednak pozostawienie możliwości wyszukiwania. Wcześniej bowiem, od Androida 2.3 Gingerbread mogliśmy przeszukiwać dane w każdym miejscu interfejsu. Teraz jest to uzależnione od programisty tworzącego aplikacje (musi on umieścić wizualny guzik z lupą oraz polem tekstowym) lub też użytkownika ustawiającego widget na pulpicie. Co jednak najciekawsze w konkurencyjnym Windows Phone lupka pozostała. Reszta w oprogramowaniu rozwijanym przez Microsoft jest taka sama.

Windows Phone ponadto lada moment postawi na wirtualne przyciski kosztem ich występowania na obudowie. Jednym taka zmiana się podoba, jeszcze innym nie. Dalej mamy dostępny przycisk domku (lub logo Windows) oznaczającego powrót do menu głównego. To samo można powiedzieć o guziku wstecz odpowiadającego za cofanie się o jeden element wstecz w interfejsie. Jak więc widzimy, Windows Phone postawił jednak na wygodę szybkiego wyszukiwania z dowolnego miejsca kosztem przycisku więcej. Ten jest przygotowywany zdecydowanie częściej (jeśli nie zawsze) przez deweloperów piszących aplikacje. To właśnie ta strategia redukcji guzików w Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich była przyczyną braku dalszego wsparcia wydania 2.3 Gingebread. Rodziło to później bowiem wiele rozmaitych problemów programistycznych.

(fot. Samsung/Nokia/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 11433 informacji na tej witrynie.4 komentarze do “Usunięcie przycisku wyszukaj (z lupą) zamiast opcji (więcej) było błędem”

 1. foo bar Odpowiedz

  Od ICS w androidzie nie ma też przycisku opcji. Zniknął razem z przyciskiem wyszukiwania. Jako trzeci dodany został przycisk multitaskingu, obok home i wstecz. Kolejny artykuł w którym mijasz się z prawdą.

  A wyszukiwanie, w chwili obecnej jest zdecydowanie bardziej sensownie rozwiązane niż w androidach 2.x. Widać, że nie rozumiesz idei przycisku szukaj, jaka obecnie implementowana jest w nowych wersjach androida.

  • Kamil

   Mylisz się, bo w artykule mowa jest o przyciskach fizycznych na obudowie, a nie wirtualnych (to jest zupełnie inna para kaloszy). Ach, znowu kuleje czytanie tekstu ze zrozumieniem 😐 To jest zależne od producenta. Weź pod uwagę Samsunga Galaxy S 4. Ma on klawisz opcji, przycisk wstecz i guzik ekranu startowego. To samo jest w tabletach. Jedne nie mają przycisków fizycznych, wtedy jest home, back i multitasking na wyświetlaczu w formie wirtualnej. Jeszcze inne tablety zaś mają button opcji, wstecz oraz home.

   Patrz obrazek poniżej z przykładem dla Androida 4.0 Ice Cream Sandwich jak nie wierzysz:

   http://www.goclever.com/pl/produkty,c1/tablety,c5/archiwum,c98/tab-7500,a262.html#zdjecia-i-filmy

   To samo jest w różnych modelach telefonów

  • foo bar

   Ale to, jakie przyciski umieszcza producent na obudowie swojego telefonu, nie jest zależne od rozwoju androida. On może sobie umieścić jakie chce – przykład ZTE GRAND X, android 4.x i nadal cztery przyciski na obudowie:

   http://androttk.pl/wp-content/uploads/2012/07/zte-grand-x-foto1.jpg

   Inny przykład HTC One X – trzy przyciski, o których ja mówię i nie ma tam żadnego przycisku MENU: http://image.ceneo.pl/data/products/15691426/i-htc-one-x-czarny.jpg

   Android 4.x nie wymaga przycisku MENU na obudowie, a to że np. Samsung umieszcza na niej ZBĘDNY przycisk, to jest jedynie jego fanaberia.

   I kto tu ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem i interpretowaniem faktów?

  • Kamil

   Ale większość producentów i tak daje przycisk opcji np: modele Sony Xperia (flagowce mają wyłącznie wirtualne guziki z multitaskingiem na czele). HTC faktycznie lubi dawać wielozadaniowość. To są uroki fragmentacji Androida, każdy robi z nim niestety co chce

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt