Play oraz GaduAIR najlepszymi sieciami na kartę

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (9 liczba głosów, wasza ocena: 4,22 na 6)
Loading...

Serwis My mobile zgodnie z tradycją prezentuje kolejny ranking, w którym przedstawiamy najlepszą sieć komórkową w ofercie pre-paid. W najnowszym wydaniu zaszły drobne zmiany, które są odpowiedzią na komentarze naszych czytelników. Z zestawienia usunięta została kwestia szeroko rozumianego marketingu (Promocje i Marketing).

W pewnym momencie ta kontrowersyjna kwestia miała kolosalne znaczenie na wyniki całego rankingu My mobile. Teraz skupiamy się wyłącznie na dobru użytkownika (niskie ceny, mnogość usług dodatkowych, wysoka jakość). W styczniowym przeglądzie królują dwie sieci, mianowicie Play mobile oraz GaduAIR.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Uzyskały one dokładnie taki sam wynik końcowy. Zresztą w poprzednich wydaniach rankingu idą one dosłownie łeb w łeb. To tylko potwierdza fakt, jak bardzo są one konkurencyjne względem siebie. Jednocześnie zachowują przy tym bardzo korzystną ofertę dla swoich potencjalnych klientów.

Dalsza część rankingu nie zmieniła się wiele od czasu ostatniego notowania. Trzecie miejsce dalej należy do FreeM, czwarte do mBank mobile. Na piąte awansował Plus GSM, spychając przy okazji Erę na szóstą lokatę. Przedostatnie miejsce należy do Orange, zaś ostatnią pozycję zajmuje Heyah.

Zasada działania konkursu tradycyjnie już pozostała bez zmian. W każdej dziedzinie bierzemy pod uwagę wyłącznie podium, czyli miejsca od 1 do 3. W ten sposób przyznajemy punkty (za pierwsze miejsce 3 punkty, za drugie 2 punkty i trzecie 1 punkt). Ta sieć, która uzyskała najlepszy sumowany wyniki wygra nasze końcowe zestawienie.

(fot. My mobile studio)

Cena za minutę połączenia głosowego do wszystkich sieci

Na samym początku weźmiemy pod lupę koszt minuty rozmowy do innych sieci w standardzie (czyli bez zbędnego kombinowania). Nie interesują nas specjalne pakiety minut, których zadaniem jest zmniejszenie kosztów. Klient powinien mieć już na samym wejściu konkurencyjne ceny i nie powinien bawić się w kupowanie hurtem wybranej liczby minut w niższej cenie.

1. Mbank Mobile – 3 pkt. / 0,19 PLN za minutę

2. FreeM – 2 pkt / 0,28 PLN za minutę

3. Play, Plus/36i6, Orange, GaduAIR – 1 pkt. / 0,29 PLN za minutę

Cena za wysłaną wiadomość SMS do wszystkich sieci

Kolejną sprawą będzie koszt niesłychanie popularnej w Polsce wiadomości tekstowej SMS. Podobnie jak w poprzednim przykładzie nie bierzemy pod uwagę wszelkich pakietów, czy też paczek kupowanych hurtowo w niższej cenie, do wykorzystania we wszystkich sieciach komórkowych. Niestety skupiamy się tutaj tylko na sieciach głównych, ponieważ są zawsze duże rozbieżności cenowe w przypadku nowych sieci wirtualnych (bardzo drogo dzwonimy i SMS-ujemy do Play mobile, CenterNet, Mobyland).

1. GaduAIR – 3 pkt. / 0,06 PLN za wiadomość SMS

2. Play – 2 pkt. / 0,09 PLN za wiadomość SMS

3. MBank Mobile – 1 pkt. / 0,10 PLN za wiadomość SMS

Mobilny Internet

Tutaj nie będziemy się zbytnio rozpisywać, ponieważ prezentowanie okresowych artykułów na temat najlepszych dostawców mobilnego internetu to już tradycja serwisu My mobile. Więcej szczegółów o najnowszym rankingu pakietów internetowych w ofercie na kartę znajdziemy w artykule Play awansuje na pozycję wicelidera. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez pół roku pozycja Ery pozostaje na tym polu zupełnie niezagrożona.

1. Era – 3 pkt. / bez limtu w jakości 16 Kb/s, 100 MB w jakości 1 Mb/s – 0,07 PLN za 1 MB

2. Play – 2 pkt. / 0,02 PLN za 1 MB

3. GaduAIR – 1 pkt. / 0,03 PLN za 1 MB

Ważność połączeń wychodzących

Nikt nie lubi być zaskakiwany blokadą połączeń wychodzących zwłaszcza w momencie, gdy są dostępne środki na koncie. Czasem taka sytuacja faktycznie może się zdarzyć. Problem dotyczy sieci, w których 50 PLN przedłuży nam konto o trzy miesiące. Wielu osobom może ta suma wystarczyć na znacznie dłuższy okres np: 4 miesięcy.

1. FreeM – 3 pkt. / bezpłatne obejrzenie bloku reklamowego przedłuża nam konto

2. Play – 2 pkt. / doładowanie 5 PLN przedłuża nam konto o 1 rok

3. MBank Mobile – 1 pkt. / doładowanie 5-49 PLN przedłuża nam konto o 90 dni, zaś doładowanie 50-500 PLN przedłuża nam konto o 180 dni (pół roku)

Wartość dodana (unikatowość)

Tym razem przedstawimy oryginalne rozwiązania telkomów, które nie ma konkurencja tzw. wartość dodaną. Oczywiście zwycięży ta sieć, która ma bardziej znaczące atuty. Późniejsze lokaty są zarezerwowane dla tych operatorów, którzy posiadają zdecydowanie mniejszą ich ilość. W przypadku remisu wygrywa ten o większym znaczeniu promocji lub jej bezpłatności. Ponadto dotyczyć muszą one telekomunikacji i wykorzystania telefonu.

1. Plus/36i6 – 3 pkt. / Darmowy portal wap.plus.pl, dostęp do mobilnej dedykowanej wersji Wykopu, Pracuj.pl, Muzodajnia.pl – muzyka za grosze, najszybszy mobilny Internet (nawet do 21 Mb/s)

2. GaduAIR – 2 pkt. / Darmowy dostęp do aplikacji mobilnej Gadu-Gadu (bez abonamentu i opłaty GPRS)

3. FreeM – 1 pkt. / Darmowy dostęp do 9x wybranych mobilnych serwisów internetowych (Facebook, Twitter, eBuddy, Filmweb, Nokaut, Eurosport, Wikipedia, Ściąga, Foursquare)

Ogólna klasyfikacja

Od dłuższego czasu zestawienie wygląda bardzo podobnie. Wygląda na to, że operatorzy z tzw. W3 nie specjalnie śpieszą się z wprowadzaniem jakiś nowych rewolucyjnych ofert. Widać, że sieci komórkowe nie walczą już o klienta tak ostro jak jeszcze kilka dobrych lat temu. Naszym zdaniem będzie się liczyła teraz nie tyle cena, co usługi dodatkowe, które nie ma konkurencja. Wspominaliśmy o tym wyżej przy okazji wartości dodanej. Liderem rankingu jest jednocześnie Play mobile oraz GaduAIR.

Ranking najlepszych operatorów pre-paid (notowanie 01/2011):

1. GaduAIR – 7 pkt. (1, 3, 1, 0, 2)

1. Play – 7 pkt. (1, 2, 2, 2, 0)

3. FreeM – 6 pkt. (2, 0, 0, 3, 1)

4. MBank Mobile – 5 pkt. (3, 1, 0, 1, 0)

5. Plus/36i6 – 4 pkt. (1, 0, 0, 0, 3)

6. Era – 3 pkt. (0, 0, 3, 0, 0)

7. Orange – 1 pkt. (1, 0, 0, 0, 0)

8. Heyah – 0 pkt. (0, 0, 0, 0, 0)

Przygotowane przez

jest autorem 11426 informacji na tej witrynie.16 komentarzy do “Play oraz GaduAIR najlepszymi sieciami na kartę”

 1. Przemo Odpowiedz

  No play to raczej kiepska oblsuge klienta, wiec czy najlepsi to nie wiem, ale napewo traktuja wszyckich jak bydlo na call center … mam raczej zle skojarzenia. Ale jakas agencja zrobila dobry PR 😉

 2. Kamil Odpowiedz

  Gdybym miał wybierać Play mobile VS. GaduAIR postawiłbym chyba na tą drugą sieć. Zadecydowałby dla mnie wyróżniki w postaci:

  *darmowe mobilne GG (abonament+transfer gprs)
  *zasięg Plus GSM (nie muszę się już martwić o to czy jestem na nadajnikach P4, czy nie i swobodnie mogę korzystać z pakietów internetowych np: w podróży pociągiem)
  *1kb jednostka naliczania opłat w mobilnym internecie (ma kolosalne znaczenie w prędkości zużywania się pakietów)

  Na rzecz Playa przemawia jedynie dobry marketing (w TV) i ciekawe promocje typu Facebook Zero, Stan Darmowy 😉

  Jedyna wada GaduAIR to chyba napis sieć Gadu-Gadu (wolałbym Plus jak chociażby mają klienci 36i6) na pulpicie telefonu, ale chyba w Nokiach można to wyłączyć 🙂

 3. ex-Play Odpowiedz

  “Play oraz GaduAIR najlepszymi sieciami na kartę”???
  Kto brał udział w rankingu?
  Chyba ktoś kto kupił telefon w Play i fakt czy ma zasię czy nie, czy zrywa rozmowy czy nie jest bez znaczenia…

 4. mateusz Odpowiedz

  Zapomnieliście w tej „wartości” dodanej napisać, że w mbank mobile po przeniesieniu numeru, dostaje się co miesiąc totalnie za darmo 50MB neta. To jest o wiele lepsze niz darmowe przegladanie wap.plus.pl, nie sądzicie?

 5. Kamil Odpowiedz

  Kilka sieci ma takie gratisy przy doładowaniu/przeniesieniu numeru, chociażby konkurencja MVNO GaduAIR. Jest setki takich szczegółów w innych operatorach i naprawdę ciężko byłoby to jakoś sensownie porównać, nie mówiąc już o stworzeniu kilku dziwnych podkategorii typu: profity za doładowanie, przeniesienie numerów.

  To właśnie dlatego została zlikwidowana kwestia Promocje i Marketing. Była ona zbyt kontrowersyjna i naprawdę trudno w niej w miarę sprawiedliwie (która reklamy są lepsze, promocje bardziej wartościowe, itd) oceniać, porównywać sieci komórkowe…

 6. Kamil Odpowiedz

  W następnym rankingu trzeba będzie tak zrobić 😉 Co ciekawe pojawi się w nim kilka nowości. Pierwszą z nich będzie dodanie 2x operatorów MVNO: tuBiedronka i Carrefour Mova. Drugą nowością będzie pojawienie się nowej podkategorii: jednostka naliczania opłat w mobilnym internecie (kb).

  Teraz internet w komórce jest tak samo popularny jak niegdyś naliczanie sekundowe w połączeniach głosowych, dlatego warto wziąć pod uwagę ten czynnik. Tym bardziej, że ma on kolosalne znacznie dla prędkości zużywania się naszego wykupionego pakietu danych oraz jego sprawiedliwego rozliczania…

 7. spec Odpowiedz

  Jak dla mnie to taki troche o kant 4 liter ten ranking jest.
  Widać kto go sponsorował.
  @Kamil, Play też korzysta z infrastruktury Plusa, wiec to że Gadu z niego korzytsta, nie jest dla niego wartością dodana w porównaniu z Play.

  A moim zdaniem, FreeM powinien dostać więcej pkt. za wartości dodane niż Gadu.

 8. Kamil Odpowiedz

  Owszem jest, wyobraźmy sobie sytuację podróży kolejowej z Gdańska do Warszawy i mamy wykupiony pakiet 100 MB za 5 PLN o nazwie Play Online. Niestety nie zadziała on nam w wielu małych miejscowościach, ponieważ dotyczy on głównie nadajników P4, a te są tylko w miastach. Efekt jest taki, że albo nam naliczy po normalnych stawkach, albo zablokuje w ogóle dostęp do Internetu (można sobie tak ustawić krótkim kodem w ramach oszczędności). Oczywiście możemy sobie kupić pakiet 25 MB za 5 PLN (zwykły Play już bez Online). Ten już działa nadajnikach Plusa.

  Niestety to nam daje dodatkowe koszty (wcześniejsze 5 PLN + 5 PLN nowe). W GaduAIR nie ma tego problemu, bo zawsze korzystamy z roamingu wewnętrznego Plus GSM, w dodatku mamy tak samo tanio jak w pakietach Play Online, które mają znacznie ograniczony zasięg (zwłaszcza na terenach wiejskich)

 9. Adikaszi Odpowiedz

  Czy mozna pisac z pakietu plusa na gaduair?? znaczy czy zabierze z pakietu a nie z konta ??? moze wiecie cos na ten temat bo moja dziewczyna narzeka ze wolała zebym miał w plusie a ja wole w GG bo tu mam wszystko czego mi trzeba Prosił bym o jak naj szybsza odp. bo mi zatruwa życie Pozdrawiam
  P.S. Zostawienie jej odpada wiec nie chce takich odp. :PP xD

 10. Derick Odpowiedz

  Jeśli dziewczyna ma wykupiony pakiet internetowy w Plusie, to transfer wiadomości na GG zabiera z pakietu, bo to są dane data.

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt