My mobile SUBSKRYPCJA

PREMIERA: Dźwięk przestrzenny 360 stopni, nowy trend w telekomunikacji

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Dawno temu w technologicznym świecie bardzo modny był standard dźwięku dwukanałowego w systemie stereo. Któż z nas nie pamięta tej radości w dzieciństwie jak muzyka dynamicznie przechodziła z jednego głośnika wieży Hi-Fi na drugi. Potem nastała era przestrzennego z systemami kina domowego 5.1. Wystarczy nadmienić popularne zestawy komputerowe audio marki Creative.

Autopromocja                                                             Czytaj dalej
Zobacz filmy wideo w sekcji My mobile TV   Informacje zza kulis My mobile BACKSTAGE tylko na Facebooku

Połączenie pięciu małych głośników wraz z jednym dużym, niskotonowym naprawdę robiło robotę na przełomie lat 1999-2000, czyli popularnego milenium (wtedy wszystkie komputery miały się zwiesić wskutek bugu kalendarza). Teraz znowu surround wraca do łask. Japoński koncern Sony mocno promuje w swoich słuchawkach oraz w telefonach Xperia technologię 360 Reality Audio. Apple zaś ma odpowiednik Spatial Audio.

Tu i tu efekt jest ten sam. Dźwięk ma otaczać słuchacza dookoła czy pojawiać się dosłownie z różnych miejsc. Co ciekawe, ma on działać nawet na głośnikach stereo nowoczesnego smartfonu, a nie tych 5.1 jak sprzed dwóch dekad. Potwierdza to podstrona www.sony.pl/electronics/360-reality-audio. To naprawdę ciekawe co zrobili od strony inżynieryjnej naukowcy z japońskiego Tokio. Algorytm 360 Reality Audio działa chociażby na Sony Xperia 5 III. Źródłem dźwięku jest zaś aplikacja streamingu Tidal.

(fot. Sony/My mobile)

Przygotowane przez

jest autorem 13081 informacji na tej witrynie.



5 komentarzy do “PREMIERA: DźwiÄ™k przestrzenny 360 stopni, nowy trend w telekomunikacji”

  1. Adam Odpowiedz

    Cofnijmy się 30 lat temu. Na szczycie popularności były duże zestawy wieżowe z wielodrożnymi kolumnami. Do tego bezstratny nośnik muzyki jakim jest płyta CD-Audio. Doskonały dźwięk był obecny w wielu domach.

    A teraz 15 lat temu. Szczyt popularności płyt DVD, gdzie dźwięk też mógł być zapisany bezstratnie i to w 5.1 (6 kanałów). Zresztą kodek Dolby Digital (już stratny, ale aż kilkaset kbps) też był stosowany. DVD wspiera wiele formatów dźwięku. Dorzućmy do tego ogromną popularność kin domowych 5.1, gdzie kolumny nadal były świetne, a basy z subwoofera była aż za mocne.

    A teraz? Najczęściej używane sÄ… laptopowe mini-gÅ‚oÅ›niczki. Do tego smartfonowe mini-gÅ‚oÅ›niczki (wiÄ™kszość mono!). Zero basów. Zero Å›rodka. Wysokie tony – tak, ale od góry ograniczone stratnÄ… kompresjÄ… MP3 128kbps. Czasami jest lepiej – sÅ‚uchawki. Czasami gÅ‚oÅ›niki BT, z których wiÄ™kszość nie gra czysto, tylko dudni jak ze studni. 😉

    Musiałem ponarzekać. W ciągu 30 lat konsumencka jakość audio zjechała ostro w dół. Całkowity regres! Wygoda postawiona ponad jakość. A różnica jest wyraźnie słyszalna nawet przez zwykłe osoby.

    Niech no tylko ktoś spróbuje mnie przekonać, że jest inaczej. Cóż, nie da się. Obiektywnie jest po prostu gorzej. Wystarczy przejść się do elektromarketu. Zestawów stereo czy kin domowych jak na lekarstwo, za to rządzą głośniczki BT albo kolumny migające jak szalone w rytm emitowanej muzyki (w mono, haha!).

    • Kamil

      Akurat moja stara Toshiba A200 miała fajne glosniczki premium Harman & Kadron, teraz w nowszym modelu Satellite mam DTS standard ciut gorsze

    • Adam

      I to też jest Å›mieszne. Laptopy majÄ… coraz gorsze gÅ‚oÅ›niki. Producenci stawiajÄ… na wyglÄ…d, upychajÄ…c gÅ‚oÅ›niki gdzieÅ› w Å›rodku obudowy – nic dziwnego, że potem dźwiÄ™k jest fatalny.

      Między taką standardową miniwieżą bez tych wszystkich marketingowych znaczków (np. Dolby Atmos) a drogim smartfonem z certyfikatami Harman/Kardon, Dolby Atmos i dziesiątkami podobnych jest przepaść w jakości dźwięku. Oczywiście na korzyść miniwieży. 😀

      Laptopy i smartfony kastrują dźwięk! Zero basów, zero środka!

  2. Janek Odpowiedz

    Ja bym tylko zaznaczyÅ‚, że Dolby Surround nie równa siÄ™ dźwiÄ™kowi 5.1 [No chyba, że chodziÅ‚o ogólnie o rodzinÄ™ Dolby Surround, a nie dosÅ‚ownie sam „Dolby Surround” czy takie potoczne tego rozumienie]. Ten standard polega na przekazywaniu kanałów stereo z dodatkowym jednym z tyÅ‚u (gÅ‚oÅ›niki mogÅ‚y być i 2 z tyÅ‚u, ale miaÅ‚y zdublowany dźwiÄ™k). Podobnie Dolby Surround Pro Logic (pierwsza wersja), gdzie doÅ‚ożono centralny – sam miaÅ‚em takÄ… wieżę podÅ‚Ä…czonÄ… do TV i magnetowidu/DVD od koÅ„ca lat ’90 (na poczÄ…tku jeszcze nie do DVD, a obecnie, choć po demontażu tylnych gÅ‚oÅ›ników, dziaÅ‚a dobrze z transmiterem Bluetooth doÅ‚ożonym na cinche) – 3 z przodu 1 z tyÅ‚u tj u mnie jako zdublowany ten sam kanaÅ‚ 2 gÅ‚oÅ›niki z tyÅ‚u (i opcjonalny subwoofer, ale z kolumnami z dobrym basem nie byÅ‚ jakiÅ› ogromnie wymagany jeÅ›li ktoÅ› nie lubi przesadnie mocnego basu). Dopiero Dolby Surround Pro Logic II miaÅ‚o peÅ‚ne 5.1, a Pro Logic IIx nawet 7.1. Najciekawsze jest to, że wszystkie opisywane systemy byÅ‚y analogowe wyciÄ…gajÄ…ce wiele kanałów ze Å›cieżki zapisywanej w stereo. Już kilka lat później jak uÅ›wiadomiÅ‚em sobie, że z pÅ‚yty CD muzycznej albo z filmu faktycznie wychodzi tylko stereo [także przewodami z zewnÄ™trznych urzÄ…dzeÅ„], a ukÅ‚ady odpowiedzialne za standard Dolby umożliwiajÄ… najpierw nagranie a później przesÅ‚adnie tego wÅ‚aÅ›nie w stereo tak, że finalnie dekoduje siÄ™ w ok jakoÅ›ci przestrzenny dźwiÄ™k, byÅ‚em pod wielkim wrażeniem. OczywiÅ›cie jakieÅ› niewielki straty na jakoÅ›ci wtedy sÄ… z racji na upchniÄ™cie wielu kanałów w realnie stereo, co wyeliminowaÅ‚ dopiero Dolby Digital/Dolby TrueHD/DTS, ale z kolei wtedy wszedÅ‚ problem kompresji cyfrowej.

    • Kamil

      Dzieki za pro komentarz, ktory jest dluzszy od artykulu. My-mobile.pl ? #original_content juz ma lepsza jakosc bez lania wody od Antyweb czy Spider’s Web ?

Skomentuj

  My mobile © 2008-2024. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt