Qualcomm krytykuje ośmiordzeniowe procesory
|
|
- poniedziałek, Sierpień 5, 2013, 3:21
- News
- 2 komentarze
Mieliśmy w przeszłości takiego prezesa, który był całkowicie przeciwny stosowania w smartfonach jakichkolwiek wielordzeniowych procesorów. Chodzi oczywiście o szefa Nokii, mianowicie Stephena Elopa. Później wszyscy doskonale widzieliśmy jak skończyła się ta historia. Nieufny i bardzo przeciwny fiński koncern jednak postawił na układy typu Dual-Core, a w kolejce ustawiają się CPU Quad-Core (w parze z ekranami Full HD).
Teraz to Qualcomm mocno krytykuje ośmiordzeniowe procesory. Przyrównuje je nawet do ośmiu silników kosiarki, które umieszczone w samochodzie marki Ferrari wcale nie dadzą mu mocy prawdziwych ośmiu cylindrów. Prawda jest jednak brutalna. Ewolucja mobilna na wszystkich graczach prędzej czy później wymusi stosowanie CPU faktycznego typu Octa-Core, a nie w parze 4x po dwie sztuki jak to jest obecnie.
Reklama |   |                                                           Czytaj dalej |
|
  |
![]() |
Wpływ na to będzie miał marketing. Żaden szanowany producent nie będzie chciał być w tyle za innym. Widać to doskonale po ostatnim przypadku z firmą MediaTek zapowiadającą ośmiordzeniowy procesor dla telefonów komórkowych. Nie minął dosłownie tydzień, a Samsung również włączył do wyścigu ośmiordzeniowego za sprawą swojej jednostki Exynos 5 Octa 5420. Oczywiście przykład buntu Qualcomma nie był jedyny. Również Sony nie chciało czterordzeniowych procesorów, a model Xperia Z właśnie taki układ CPU posiada. Tak było jeszcze w zeszłym roku. Jeśli natomiast chodzi o Qualcomma to nie brakuje ciekawych teorii spiskowych. Ponoć producent nie jest przygotowany technicznie na szybkie wdrożenie nowej partii sztuk Octa-Core i robi wszystko, by wpłynąć na jej negatywny wizerunek kosztem własnych Snapdragonów typu Quad-Core, których ma wręcz na pęczki.
(fot. Qualcomm/My mobile studio)
Powinny Cię zainteresować również te informacje:
Przygotowane przez
2 komentarze do “Qualcomm krytykuje oÅ›miordzeniowe procesory”
Skomentuj
Pierwsze procesory ARM 4-rdzeniowe (Tegra 3) pojawiły się pod koniec 2011 roku (realnie w 2012), więc nie minęły jeszcze nawet 2 lata od ich debiutu. Procesory 2-rdzeniowe rozpowszechniły się mniej więcej od czasów Samsunga Galaxy S2 (początek 2011 roku), a przedtem wiele lat w smartphonach królowały jednordzeniowce. Teoretycznie nawet poweruserom raczej nie przyda się obecnie moc oferowana przez 8-rdzeniowce, ale wyścig zbrojeń trwa i w sumie można przewidywać, że niedługo będzie wysyp topowych modeli telefonów i smartphonów z takimi układami. Tak czy inaczej bez dużego nakładu chipów od Qualcomma, NVidii czy Samsunga firmy klasy MediaTeka rewolucji chyba nie zrobią.
A może Qualcomm obawia się młodych wilków i stąd taka strategia wyśmiewania zdecydowanie słabszego przeciwnika 😉