Przy prędkości LTE Advanced (5G) 1 Gb/s obecność dysków twardych i kart pamięci staje się zbędna

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

W dokładnie 6:03 materiału wideo emitowanego w Polsat News pada magiczne słowo LTE Advanced. Tak, mowa o technologii 5-tej generacji. Jeszcze na dobre nie doczekaliśmy się w Polsce łączności 4G, a już prognozuje się przyszłość z zawrotnym 5G. W kraju nad Wisłą nie mamy nawet podstrony na ten temat w Wikipedii, na szczęście anglojęzyczna wersja tej największej na świecie encyklopedii internetowej nadrobiła ten brak.

LTE Advanced (5G) będzie posiadało zawrotną prędkość transmisji 1 Gb/s, czyli 1000 Mb/s. To oznacza, że obecność dysków twardych czy pamięci Flash w wielu urządzeniach elektronicznych (w tym telefonach komórkowych) stanie się całkowicie zbędna. Ze wszystkiego będziemy korzystać na zasadzie chmury, o dokładniej mówiąc streamingu danych z zewnętrznych serwerów.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Już teraz mało kto gromadzi na swoim dysku ulubione teledyski w formie plików wideo jak to było kilka lat temu, gdy nie był jeszcze popularny Internet. Dzisiaj dosłownie nikt już nie wyobraża takiego marnotractwa powierzchni dyskowej. Wystarczy uruchomić portal YouTube, by mieć dostęp do dosłownie całej kolekcji wideoklipów muzycznych jakie tylko człowiek stworzył. Ten przykład świetnie wyjaśnia ideę streamingu w obecnych czasach. Za kilka lat faktycznie może się tak stać, że ze wszystkiego będziemy korzystali za pośrednictwem internetu. Tak będzie zwłaszcza z muzyką, gdzie posiadanie zawsze aktualnej całej kolekcji staje się męczące.

Najpierw musimy skopiować często kilka, kilkanaście GB-tów danych w formacie plików *.mp3, nie wspominając o pojawiających się na bieżąco nowościach. Do tego dochodzi też praca w postaci wgrania okładki z albumem. Zdecydowanie prościej byłoby uruchomić aplikację typu Deezer i mieć dostęp do miliona pozycji. Dzisiaj największym problemem jest bateria oraz zasięg szybkiego internetu w standardzie minimum 3G na terenie całego kraju. Gdy tylko te dwie kwestie uda się rozwiązać to faktycznie konieczność posiadania dużej karty pamięci microSD w smartfonie będzie całkowicie zbędna.

Wyobraźmy sobie sytuację, że w całym kraju mamy łączność LTE 150 Mb/s od Plusa, a jeszcze później 1.000 Mb/s (1 Gb/s) dzięki zastosowaniu LTE Advance (5G). Te liczby już robią wrażenie, a co dopiero drzemiący w nich ogromny potencjał, którego jeszcze teraz nawet nie znamy. Technologia mobilna rozwija się w tak szybkim tempie, że ciężko jest cokolwiek w tej materii przewidywać. Możemy dzięki niej oglądać telewizję oraz prowadzić wideorozmowy w jakości HD, słuchać muzyki, czy nawet bawić się zaawansowanymi grami przetwarzanymi po stronie serwera. Dzięki temu smartfon wcale nie będzie musiał mieć potężnej mocy obliczeniowej (specyfikacji), co jest aktualnie dużym problemem.

(fot. LTE/Iconfinder/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 11335 informacji na tej witrynie.4 komentarze do “Przy prędkości LTE Advanced (5G) 1 Gb/s obecność dysków twardych i kart pamięci staje się zbędna”

 1. Kamil Odpowiedz

  Tylko czekałem aż ktoś wytknie ten błąd 😉 Mylisz się kolego, bit to nie to samo co bajt. 1 Gb = 1000 Mb, natomiast 1 GB = 1024 MB. Podstawowe informatyczne kwestie, bit jest dla transferu używany, zaś bajt dla wielkości pliku. To dlatego jak masz w umowie 2 Mb/s prędkości internetu to realny transfer jest podzielony przez 8 i wynosi około 250 KB/s (wynika to z tego, bo jeden bajt to 8 bitów): 

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajt 

  Więcej szczegółów na:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabit

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt

  To tyle, jeśli chodzi o darmowy wykład informatyki z mojej strony 🙂

 2. ytdjhhgftrs Odpowiedz

  nikt sie nie myli
  cyt z wiki PODANEGO linku
  „Zwykle jednak:

  1 Gb = 1024 Mb
  8 Gb = 8192 Mb = 1024 MB

  ponieważ IEC 60027-2 jest tylko propozycją stosowania, a nie standardem, natomiast już od zarania informatyki w tej dziedzinie nauki wykorzystywane są przedrostki dziesiętne w znaczeniu przedrostków binarnych.”

  poza tym mowa jest o ilości bitów w Gb a nie Bajtów- wielkość liter
  to że większość userów myli bity z Bajtami to już inna historia:D
  (pamietam jak przy wielkim otwarciu neofiber pani ogłaszała „oszałamiające prędkości” w MB nie przeliczając ich z Mb – co jest dziwne dla przedstawiciela telkomu)

  jedyna różnica jest ze sposobem liczenia dostepnej przestrzeni dyskowej producentow przez tzw marketingbullshit ktorzy zamiast potegi 2 stosuja potege 10 dlatego powierzchnie dyskowe są nieco mniejsze od zadeklarowanych(pomijając tablice i dzienniki danych systemów plików po formatowaniu nośnika)

  w kwestiach technicznych szczególnie radiodyfuzji i protokołów warstwy radiowej polecam pana z jdtech, bo inaczej znów większość uwierzy w przepiękne marketingowe historie o lte 150Mb dla wszystkich (radzę się zapoznać ilu użytkownikom siedzących nawet pod wieżą telkom jest w stanie JEDNOCZEŚNIE zapewnić taką TEORETYCZNĄ prędkość)- pomijając ofc stan sieci szkieletowych rodzimych operatorów z czego m.in. wynika wysokość limitów

  pozdrawiam

  PS. lubię ten blog ze względu na zestawienia ofert i dostepnych uslug natomiast ze strony technicznej naprawde warto poradzic sie kogos kto zna sie na rzeczy

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt