Szybkość złapania Fixa GPS zależy od kilku czynników

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Bardzo wielu użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych, które są wyposażone w moduł nawigacji satelitarnej GPS narzeka na długi czas wyznaczania swojej pozycji. Odbywa się to w finalnym aspekcie za pomocą wyświetlenia punktu (najczęściej koloru niebieskiego) na mapie satelitarnej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele.

Szybkość złapania Fixa GPS zależy od kilku czynników. Możemy do nich zaliczyć chociażby pogodę (zachmurzone niebo wydłuża jego czas), wpływ maja nawet takie rzeczy jak naturalne wysokie przeszkody typu drzewa, bloki (zdecydowanie szybciej złapiemy sygnał w terenie gładkim).

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

To jednak nie koniec smaczków. Istotną rolę na szybkość namierzenia dokładnej pozycji GPS ma również wydajność naszego telefonu komórkowego. Innymi słowy, gorszy aparat będzie wykonywał ten proces dłużej. Zwykły feature phone, który cechuje się wolnym procesorem rzędu 200 MHz (nie licząc Nokii Asha z 1 GHz układem CPU) może potrzebować do tego celu nawet 2-3 minuty. Smartfon zaś zrobi to w zaledwie kilku sekund. Idealnym przykładem jest Samsung Galaxy Pro wykorzystujący aplikację do treningu dla sportowców Endomondo. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tekście okażą się przydatne dla wielu czytelników serwisu My mobile i pozwolą im jeszcze bardziej wyrazić swoją mobilną naturę.

Inne podzespoły typu wielkość pamięci operacyjnej RAM także mają wpływ. Teraz przejdziemy do kilku ważnych rzeczy, które istotnie przyspieszą proces złapania Fixa GPS. Musimy starać się zawsze włączać go na zewnątrz budynków, wtedy nadejdzie wręcz błyskawicznie. W budynku mieszkalnym są z tym ogromne problemy i możemy czekać nawet kilka dobrych minut (wszystko zależy od grubości ścian). Druga ważna kwestia to aktywowanie nieco kosztowniejszej funkcji aGPS, czyli Assisted GPS. Namierzanie pozycji z wykorzystaniem nadajników sieci komórkowej również znacząco wpływa na prędkość złapania Fixa.

W tym ostatnim przypadku musimy pamiętać o wykupieniu jakiegoś pakietu internetowego. W przeciwnym razie każdorazowo możemy narażać się na zupełnie niepotrzebne koszty. Na szczęście są już sieci komórkowe w Polsce, które oferują mobilny Internet w standardzie. Chodzi tutaj o zawsze występujący lejek transferu 32 kb/s (nie ma nawet możliwości przypadkowej zapłaty) w Play Lubię to czy Red Bull Mobile na kartę. W zasadzie w ich przypadku nie musimy wcale kupować specjalnych paczek z transmisją danych. Nawet tak wolna wartość jak 32 kb/s znakomicie sprawdza się w tym nawigacyjnym celu. To w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o wskazówki mające na celu znaczne przyspieszenie w złapaniu Fixa GPS.

(fot. Google/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 11656 informacji na tej witrynie.4 komentarze do “Szybkość złapania Fixa GPS zależy od kilku czynników”

 1. minik971 Odpowiedz

  Należy dodać jeszcze jeden czynnik. W telefonie LG Swift GT540 na Androidzie 2.1 złapanie fixa trwa ok. 5 minut… Tragedia. Czasem zdarzy się cud, że potrwa to ~1 minutę.
  BTW. Jak włączyć a-gps’a? W Red Bull Mobile Coach ;d 

 2. Kamil Odpowiedz

  No to faktycznie masz dramat. Na moim Samsungu Galaxy Pro czas zlapania Fixa GPS to jakies 5 sekund (!), gora max 10 sekund. Oczywiscie na dworzu po wyjsciu z klatki schodowej bloku. Pamietam, ze strasznie dlugo lapal Fixa GPS Sony Ericsson W715, ale to byl tylko feature phone i dlatego 😐

 3. minik971 Odpowiedz

  No mam, mam. A te aplikacje typu GpsFix coś dają? Bo ja myślę, że nic. Bo załóżmy chcę złapać fixa w Mapach Google i one same przecież działają jak GpsFix bo łączą się z satelitami, czyż nie?

Skomentuj

  My mobile © 2008-2021. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt