Jeszcze daleka droga do prawdziwego 4G

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

W branży telekomunikacyjnej wciąż nie milkną echa o kontrowersyjnym nadużywaniu terminu 4G przez wielkie amerykańskie firmy telekomunikacyjne. Przyznał o tym nawet sam sekretarz generalny ITU (International Telecommunication Union, czyli Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) swoją dosyć niecodzienną wypowiedzią.

Hamadoun Toure sam powiedział, że obecnie żadna sieć komórkowa działająca w Ameryce nie oferuje prawdziwego 4G, a co za tym idzie jego ogromnych możliwości mobilnej telekomunikacji (LTE, WiMax). Chodzi oczywiście o problem nazewnictwa zwykłej sieci HSPA+ tym zaszczytnym marketingowym mianem. Co ciekawe zwykłe telefony marki Sony Ericsson same już nam podpowiadają z jaką technologią mamy do czynienia.

Reklama                                                             Czytaj dalej
 

Dobrym przykładem jest model Cedar prezentowany na zdjęciu obok, który wyraźnie wyświetla symbol 3G, a nie 4G (choć wspiera on standard HSPDA 7,2 Mb/s oraz szybkie wysyłanie plików do internetu w jakości HSUPA 2 Mb/s). Naszym zdaniem jest to oczywiście bardzo dobra decyzja japońsko-szwedzkiego producenta. 4G powinno oznaczać niesłychanie duży skok jakościowy, a nie tylko kolejny, pewien etap rozwoju telekomunikacji bezprzewodowej.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nazwanie sieci HSPA+ np: Turbo 3G. Termin 3,5G zarezerwowany jest już od dawna potocznie dla jakości HSDPA (prędkość do około 7,2-10,2 Mb/s). Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Polsce wybrane sieci także używają już terminu 4G. Mamy tutaj na myśli oczywiście przykład operatora Play. Zapewne w jego ślady pójdzie także krajowy T-Mobile, który na świecie już wprowadził 4G dla technologii HSPA+.

(fot. Sony Ericsson)

Tagi: , ,

Przygotowane przez

jest autorem 10817 informacji na tej witrynie.

Obserwuj My mobile na Facebooku i otrzymuj wszystkie powiadomienia!

Skomentuj

  My mobile © 2008-2020. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt