Opera Mini 6.0

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (20 liczba głosów, wasza ocena: 4,75 na 6)
Loading...

Doczekaliśmy się wreszcie tak upragnionej premiery nowej wersji Opery Mini. Tym razem jednak norweski producent poszedł o krok dalej, ponieważ nie bawił się w wydawanie kolejnej wersji 5.2, a zupełnie nowej oznaczonej już jako Opera Mini 6.0. Opera Software dumnie chwali się wynikami swojego najlepszego dziecka. Mobilna Opera używana jest już przez 100 milionów użytkowników, ma wsparcie na ponad 3 tysiącach urządzeń i aż 7 platform. Równo miesiąc temu ukazał się nawet artykuł, który podkreślał negatywny fakt niewydawania Opery Mini 5.2.

W najnowszej Operze Mini 6.0 zaszło kilka zmian. Po pierwsze zostało poprawione przewijanie horyzontalne (w poziomie) i wertykalne (w pionie). Drugą nowością jest dodanie przycisku społecznościowego wyślij, dzięki czemu link aktualnie przeglądanej strony www możemy dalej wysłać do znajomych na Facebooku, Twitterze, czy do serwisu My Opera.

Reklama                                                             Czytaj dalej
 

Kolejne nowości dotyczą użytkowników słuchawek z dotykowym ekranem. Zobaczą oni nowa funkcję dotyczącą płynnego przybliżania/oddalania powiększenia, jej dokładna nazwa to Pinch-to-zoom (do złudzenia przypomina rozwiązanie w telefonach iPhone oparte na specjalnym mechanizmie tzw. multi-touch). Twórcy Opery przekonują również, że usprawniony został silnik JavaScript, dzięki czemu witryny AJAXowe działają lepiej i szybciej. Dotyczy to chociażby Facebooka, który jest wręcz naładowany tą webową technologią.

Serwis My mobile oczywiście wcześniej testuje aplikacje w praktyce, a dopiero później publikuje artykuły na ich temat (nie prezentuje suchych faktów na podstawie informacji prasowych jak robi to cała masa innych witryn). Faktycznie przeglądarka działa szybciej, co najważniejsze poprawiona została jej stabilność. Interfejs Opery Mini 6.0 zdecydowanie lepiej się animuje, bez uciążliwego przycinania się. Karty są domyślnie otwierane w nowym oknie w tle, przez co użytkownik pozostaje przy aktualnie czytanej stronie. Wcześniej od razy był przenoszony na witrynę docelową.

Opera Mini 6.0 ma także delikatne zmiany wizualne. Wysuwający się pasek z ustawieniami jest teraz umiejscowiony po lewej stronie, a nie na środku jak to było w wersji 5.1. Występuje nawet ikona „O” w lewej części menu. Zwiększona została delikatnie czcionka (dosłownie o rząd milimetrów), a także przestrzeń wokół nich. Kolejne linie tekstu są oddalone od siebie trochę bardziej, przez co komfort czytania jest jeszcze wyższy. Mamy tutaj na myśli dobrze znane z komputerowych edytorów tekstowych (Word, Writer) odstępy między wierszami.

Z menu ustawień usunięta została także mała czcionka. Jest to dobre posunięcie, ponieważ jej ustawienie powodowało brak wsparcia dla polskich znaków. Użytkownicy widzieli denerwujące krzaczki, zamiast rodzimych znaków dialektycznych. Niestety najnowsza Opera Mini 6.0 nadal nie posiada funkcji wyboru skórki. Mimo tych drobnych wad, wprowadzone zmiany oceniamy jak najbardziej na plus. Więcej szczegółów na temat najnowszej edycji tej przełomowej mobilnej przeglądarki znajdziemy na www.opera.com/mobile.

(fot. Opera/My mobile studio)

Dostępność:

Platforma Java J2ME Android Symbian iPhone Windows Mobile/Phone BlackBerry
Aplikacja:
Opera Mini

Instalacja:

 1. Wpisz w przeglądarce telefonu: m.opera.com
 2. Model telefonu zostanie automatycznie rozpoznany, a tym samym wersja aplikacji będzie optymalna
 3. Postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie
 4. Gotowe

Instalacja niestandardowa (przy pomocy PC oraz kabla /Bluetooth /IrDA):

 1. Wpisz w przeglądarce komputera PC poniższy adres lub kliknij na link: www.operamini.com/download/pc/
 2. Wybierz swóją markę i model telefonu oarz język aplikacji
 3. Pobierz aplikację
 4. Wyślij plik za pomocą używanego medium do telefonu
 5. Postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie
 6. Gotowe

Przygotowane przez

jest autorem 9679 informacji na tej witrynie.

Obserwuj My mobile na Facebooku i otrzymuj wszystkie powiadomienia!

18 komentarzy do “Opera Mini 6.0”

 1. Derick Odpowiedz

  Nom, do poważniejszych kont to strach używać. 🙂
  Ciekawe że twórcy oryginalni nie potrafią zrobić cachowania na karcie pamięci, przez co na lichszych telefonach nie idzie przeglądać na więcej niż na jednej zakładce. No i jednak da się zrobić minimalizacje… Podobno w S40v5 i 6 idzie łatwo zrobić minimalizacje często używanych progsów. Trzeba tylko rozpakować .jar’a i w jakimś pliku dopisać linijkę komend,.. spakować na powrót i podobno w wielu telefonach działa… Piszą o tym na forach java’lcowych. :->

  [translacja]
  Opera mini mod 4.2 test 16 zostały wyposażone jak wyjaśnienie poniżej.

  1.Dodaj tyle plików w download manager, a jednocześnie je pobrać.
  2.Zmień menedżera plików. Można odtwarzać pliki multimedialne, zdjęcia widzenia, ukryte 3.pliki i dodawać / edytować tekst. Nawet można edytować hex dane z nim.
  4.Kopiowanie i wklejanie tekstu z całej strony.
  5.Multi przeglądania okna na luzie.
  6.Skróty klawiszowe do woli.
  7.Szablony na łatwe wprowadzanie.
  8.Schowek Multi.
  9.Import / Eksportuj zakładki.
  10.Kontrola Podświetlenie jasności.
  11.przeglądania Shadow.
  12.Adres Auto kompletne, Speed ​​Dial, synchronizacja, Page Zapisywanie, Skins.
  13.Własne Maker kolor skóry w „Zmień wygląd”.
  14.Power User i Debug Otoczenie Otoczenie w „Special” funkcję zmiany ustawień.
  15.Kopiowanie pełne teksty pole tekstowe do Clip Board.
  16.funkcja Zrzut ekranu dodał.
  17.Opcja do wysyłania SMS.
  18.Opcja „minimalizacja”.
  19.”Url Zobacz info” funkcji dodanej (umieść kursor na link i zobaczyć url).
  20.Możesz umieścić nieograniczony tekst w polu.
  I wiele więcej.

 2. Kamil Odpowiedz

  Część z tych rozwiązań została na szczęście wprowadzona w nowszych wydaniach Opery Mini niż wersja 4.2. Mam tutaj na myśli takie funkcje jak otwieranie nowych kart, czy kopiowanie i wklejanie tekstu. Szkoda tylko, że nie wszystkie świetne rzeczy z kultowej już wersji 4.2 znalazły się w nowszych jej odsłonach 😐

 3. Derick Odpowiedz

  Gdzieś czytałem i teraz nie jestem pewny, czy tyczyło Opery Mini 6 że:
  Przeglądarka w wersji 6 miała podobno wyświetlać odnośniki do YouTube na innych strona i miało to działać a ja tych odnośników nie widzę? Jest tylko puste miejsce gdzie miał być widoczny filmik? Czyżby nie dotyczyło to wersji Java?
  Druga sprawa to bardzo dziwne że, Opera Mini 6 pozwala w serwisie YouTube na odtwarzanie filmów w jednej najgorszej jakości, czyli 3gp (przynajmniej tak jest na Nokii C3-01). Natomiast po odpaleniu YT w natywnej przeglądarce fonu, przy każdym filmie można wybrać z dwóch jakości odtwarzania (standard i wysoka). Przecież już S40v3 miała wbudowanego Flash Lite, to czemu Opera Mini pod java go nie obsługuje, mimo że można,.. to ja nie wiem? 3gp jest daremnie nędzne, ale wysoka jakość odpalona na natywnej jest już naprawdę spoko i da się to z przyjemnością oglądać. Nie wiem tylko jaki format jest wtedy odpalany, ale chyba .vfl, bo wątpie że .mp4. Chętnie bym się tu coś dowiedział. 🙂

 4. Derick Odpowiedz

  Co jeszcze ciekawego, to po rejestracji w usłudze Opera Link, na komputerze stacjonarnym i w przeglądarce Opera 11, pojawia się specjalny zielony katalog o nazwie Opera Mini, ale trzeba tam ręcznie wrzucić katalogi z ulubionymi zakładkami, bo inaczej nie pobierze nam zakładek do Opery Mini 6 na telefonie. Trochę to dziwne że trzeba dublować zakładki, albo trzymać na stacjonarnej Operze 11 wszystkie zakładki w zbiorczym katalogu pod nazwa Opera Mini.
  Tylko w ten sposób po zalogowaniu na telefonie do Opera Link udało mi się zsynchronizować mobilną z desktopową. 😀

 5. Derick Odpowiedz

  Ostatnio więcej użytkowałem Opere Mini 6 na w wersji java na Nokii C3-01, to podzielę się obserwacjami tej przeglądarki internetowej.
  Wszystkie babole które zauważyłem od pierwszej wersji 5.0 bo od takiej zacząłem używać Opery nadal występują. Nie zostało poprawione nic. Usprawnienia dotyczą tylko interfejsu… Tu coś przestawili, tam coś dodali lub usunęli i mamy znów szum wokół nowego wydania.
  Dalej przeglądarka fatalnie zarządza ramem. Nie potrafi zwalniać pamięci telefonu (tu Opery kuleją, bo w wersji na stacjonarki testy wykazują liche zwalnianie ramu), przez co przy obszerniejszych stronach i dłuższych sesjach potrafi się zacinać, zamrozić, lub kompletnie zawiesić z białą stroną (pomaga tylko restart programu). Na obecnym telefonie mam znacznie więcej ramu a przeglądarka zachowuje się tak samo jak na starym, czyli otwieranie treści w nowych kartach jest daremne, bo z poprzednich znika treść.
  Nadal w trybie mobilnym (kolumnowe układanie treści stron) potrafi otworzyć odnośnik ten obok a nie ten który odpaliliśmy. Mocno to irytuje. W telefonie dotykowo klawiaturowym a taka jest Nokia C3-01 na małym ekranie nawigowanie w średniej czcionce bez rysika jest mordęgą, bo twórcy nie przewidzieli wyłączenia dotyku i operowania kursorem. Przeglądarka potrafi odpalić filmiki z YouTube, ale tylko w wersji 3gp (fatalna jakość) a nie mp4 (ładnie) jak to potrafi przeglądarka natywna. Czasami Operka nie odpala linka, mimo że zainicjowało się podświetlenie,.. trzeba poprawiać odpał. Nie radzi sobie w trybie mobilnym z niektórymi stronami, jak np Frazpc i nie przechodzi do żądanych treści a z każdego odnośnika stale odświeża aktualnie wczytaną stronę. Co do przewijania to istotnie jest lepsze, ale nie wiem czy to jest poprawka Opery, czy po prostu tego że mam obecnie mocniejszy telefon. Otwieranie w tle na kartach było już w Operce 5.0. Gdyby nie funkcja Opera Link (synchronizacja zakładek, było też w 5.0), to chyba bym z niej na dobre zrezygnował, bo kompresje danych na technologi takiej jak w Operach, potrafią już wykorzystywać natywne przeglądarki np. u Ery. Wypróbuje jeszcze modyfikowane wersje Opery Mini, tworzone przez moderów, bo obecnie Miniówka nie jest już tak rewolucyjna jak dawniej a ograniczeń i irytujących błędów nadal nie może się wyzbyć.

 6. Kamil Odpowiedz

  Zgadzam się z większością wymienionych tutaj wad np: otwieranie złych kart, choć jest na to lekarstwo – uruchamianie linku w nowym oknie 🙂 Odnośnie białych ekranów stron i braku możliwości trzymania wielu kart obawiam się, że jest to wewnętrzny problem klasycznych telefonów Nokia (z S40, a nie systemem Symbian S60). W mojej obecnej Nokii C3-00 Golden tego typu błędy są nagminne (nawet na jednej karcie).

  Dla porównania dodam, że w dawnym Sony Ericssonie W660 nigdy nie miałem z tym problemów (podkreślam słowo absolutnie nigdy). Liczba kart wahała się nawet 10x. Białe karty były dla mnie pojęciem obcym. Tak więc pewnie sprawę zepsuli programiści S40, bo ilości ramu w obu przypadkach są raczej podobne. Wg. GSMArena Nokia C3-00 ma aż 64 MB RAM, 128 MB ROM 😉

  PS. Derick, używaj w dłuższych komentarzach Entery, zdecydowanie lepiej się wtedy czyta. Kiedyś nawet jeden z czytelników zwrócił mi uwagę na ten temat i od tego czasu się stosuje do tej cennej rady, a tekst faktycznie jest o niebo łatwiejszy i ładniejszy w przyswajaniu

 7. Derick Odpowiedz

  Racja,.. czasem się posługuje otwarciem w nowym oknie, ryzykując utratę treści poprzedniego i opcji wstecz dla oszczędności transferu. 🙂

  Zapewne masz racje z tą ułomnością platformy S40, czyli że do internetu komórki Nokii na java zupełnie się nie nadają i przydało by się jak najszybciej pozbyć badziewia.

  Nom, moja i Twoja Nokia mają 128 MB Rom NAND i 64 MB SDRam; z czego u mnie deklarowane jest 30 MB (33 faktycznie) dostępnego, wolnego wbudowanego ramu a w Twojej podobno 55 MB.

  Okey! Będzie więcej przerw w tekstach. 🙂

 8. Kamil Odpowiedz

  Bez przesady, co 4-5 zdań wystarczy (nie tak jak jest teraz co zdanie). Komentarz jest teraz dziurawy jak szwajcarski ser 😉

 9. Cudotwórca Odpowiedz

  U mnie na Motoroli V8 RAZR2, Opera Mini 6 po uruchomieniu działa niesamowicie szybko, ale… wystarczy wejść na 3-4 strony internetowe (nie piszę o otwieraniu w kartach) i przeglądarka staje kością w gardle telefonowi. Zwalnia potężnie, tnie się do tego stopnia, że trzeba program po prostu ubić. A baterię w czasie tego przeciążenia źre jak smok.
  Mini 5.1 też intensywniej korzystała z baterii, ale strony dało się oglądać i nie trzeba było zabijać i tak już zdechłego programu.
  Nie dałem rady, wróciłem do ostatniej Mini 4. Może nie jest tak super, ale potrzebuję internetu w komórce z tą operową kompresja stron.

 10. Derick Odpowiedz

  No to Kamil musiał by przetestować Opere Mini 6 na jakimś Sony-Eryku i wtedy byśmy wiedzieli czego to wina? Czy Opery, czy javowskiej platformy Nokii S40, bo jak widać u Cudotwórcy na Motce też jest kicha…

 11. Kamil Odpowiedz

  Na Sony Ericsson W715 smiga az milo, w dodatku posiada ona wersje pro z ikonkami serduszka, kola ratunkowego, lupki itd. Niestety tworcy Opery Mini 6.0 uznali S40 za malo wydajna platforme, stad wersja bez ikonek (tak jest np: na W660, poniewaz telefon mial mniejsza niz 320×240 px) rozdzielczosc…

 12. Derick Odpowiedz

  To ciekawe, bo jak surfowałem na wersji 5.0 to był interfejs z tymi ikonkami a teraz nie ma.
  Przedtem miałem Nokie z rozdziałką 320×240 i teraz nowszą też taką mam a ikonek brak.
  Na pewno odpaliłeś na W715 Operkę 6.0? 🙂

 13. Kamil Odpowiedz

  @Derick

  Gdzieś czytałem i teraz nie jestem pewny, czy tyczyło Opery Mini 6 że:
  Przeglądarka w wersji 6 miała podobno wyświetlać odnośniki do YouTube na innych strona i miało to działać a ja tych odnośników nie widzę? Jest tylko puste miejsce gdzie miał być widoczny filmik? Czyżby nie dotyczyło to wersji Java?

  Działa ta funkcja. Był nawet o tym NEWS My mobile: http://www.my-mobile.com.pl/index.php/2011/03/19/youtube-jeszcze-bardziej-mobilne/ 🙂

 14. Józek Odpowiedz

  Opera Mobile sprawdza się bardziej w urządzeniach mobilnych. W Noki N70 mam Operę 6 a w PC jednak rządzi FF 4

 15. Kamil Odpowiedz

  @Derick

  Przecież już S40v3 miała wbudowanego Flash Lite, to czemu Opera Mini pod java go nie obsługuje, mimo że można,.. to ja nie wiem? 3gp jest daremnie nędzne, ale wysoka jakość odpalona na natywnej jest już naprawdę spoko i da się to z przyjemnością oglądać. Nie wiem tylko jaki format jest wtedy odpalany, ale chyba .vfl, bo wątpie że .mp4. Chętnie bym się tu coś dowiedział

  Derick, w przykładzie o którym mówisz uruchamiana jest na 100% wersja w formacie wysokiej jakości MP4. To dlatego filmy w YouTube są tak aż tak dobre. Wystarczy przeczytać końcówkę linku strumieniowego, jak nasz telefon prosi o pozwolenie 😉 Natomiast format FLV jest używany tylko w formie motywów (efektowne tapety), czy też aplikacji np: Wstęp (domyślny programik napisany w FlashLite pokazujący możliwości telefonu Nokia dostępny w Menu > Aplikacje > Dodatki > Kolekcja) oraz prostych gier, których cały ogrom jest w internecie..

Skomentuj

  My mobile © 2008-2019. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt