Opera Mini jest już z nami 5 lat

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (oceń artykuł)
Loading...

Opera Mini to produkt, który zrewolucjonizował świat w dziedzinie mobilnego dostępu do sieci. To właśnie dzięki niemu pełnowartościowy Internet trafił do każdego telefonu komórkowego. Nareszcie nie musiał to być zaawansowanych technologicznie smartfon, lecz zwykłe urządzenie wspierające bardzo modne gry (zwłaszcza kilka lat temu) oraz aplikacje Java J2ME.

Niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę, że ta przełomowa mobilna przeglądarka jest już z nami od 5-ciu lat. Jej oficjalna premiera miała miejsce 24 stycznia 2006 roku. Niewiele później, bo 3 maja premierę miała fenomenalna Opera Mini 2.0. Możliwość ściągania plików, wyboru skórek była wówczas czymś niesamowitym. Pierwsza wersja Beta zaś wydana była nawet wcześniej, ponieważ w 2005 roku.

Reklama                                                             Czytaj dalej
 

Dotyczyła ona jednak mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego i nie była dostępna dla pozostałej reszty krajów Europy. Obecnie korzystamy już w wydania 5.1 Opery Mini. Coraz bardziej zaczyna ona przypominać jej komputerowego odpowiednika. Same kierownictwo norweskiej Opery także to potwierdza, mówiąc o połączeniu doświadczenia korzystania z Internetu niezależnie od używanej platformy.

Tymi platformami mogą być zarówno komputery, telefony komórkowe, tablety, a nawet konsole przenośne (Nintendo DS). Nam użytkownikom pozostaje tylko mieć nadzieję, że już wkrótce doczekamy się nowej Opery Mini 5.2. Ostatnie wydanie oznaczone numerkiem 5.1 miało swoją premierę pół roku temu (w lipcu 2010 roku). Widzimy więc jak już sporo czasu minęło od daty ostatniej premiery. Być może doczekamy się lepszego wsparcia wielu standardów sieciowych. Już teraz Opera Mini wspiera technologie webowe takie jak HTML, CSS, posiada również ograniczone wsparcie dla JavaScript/AJAX.

Największym mankamentem jest oczywiście brak wsparcie technologii FLASH. Co ciekawe Opera Mobile radzi sobie z nią całkiem dobrze. Musimy jednak pamiętać, że ona jest dedykowana zaawansowanym telefonom typy smartfon. W dodatku strony są renderowane (przetwarzane) we wnętrzu urządzenia, a nie jak ma to miejsce w przypadku Opery Mini na zewnętrznych serwerach producenta. Ich zadaniem jest odciążanie mniej zaawansowanych telefonów. Dodatkowo również zużywana jest mniejsza ilość danych w mobilnym internecie.

O dużej popularności Opery Mini świadczą również liczby. Liczba użytkowników już dawno liczy sobie dziesiątki milionów. Co ciekawe również sami producenci telefonów instalują ją jako domyślną i główną przeglądarkę. Tak właśnie jest w przypadku wielu modeli słuchawek fińskiego giganta np: Nokia C3. Podobną sytuację możemy zauważyć w przypadku produktów marki Google np: Google Maps, poczta Gmail. Nawet w serwisie My mobile przeglądarka Opera Mini została uznana za najlepszą zaprezentowaną aplikację.

(fot. Opera/My mobile studio)

Przygotowane przez

jest autorem 10740 informacji na tej witrynie.

Obserwuj My mobile na Facebooku i otrzymuj wszystkie powiadomienia!

Skomentuj

  My mobile © 2008-2020. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt