Opera Mini 5, finalna wersja nadal z błędami

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek6 Gwiazdek (3 liczba głosów, wasza ocena: 2,67 na 6)
Loading...

Cały świat telekomunikacji od kilku dni bardzo głośno mówi o wydaniu finalnej wersji Opery Mini 5. Przeważnie są to same superlatywy i generalnie pozytywne opinie. Po naszych praktycznych testach śmiało możemy powiedzieć, że piąta odsłona nie jest lepsza od wcześniejszej wersji 4.2. Tyczy się to głównie starszych modeli słuchawek z mniejszą niż 240×320 pikselową rozdzielczością ekranu.

Pewne problemy, o których wcześniej wspominaliśmy dalej nie zostały rozwiązane. Mało tego pojawiły się nowe. Duża wadą jest dodanie na samej stronie głównej (startowej) opcji powiadamiającej znajomych o przeglądarce. Nie dość, że zajmuje ona znaczną część ekranu, to jeszcze w trybie poziomym wygląda mało ciekawie. Dodatkowo rozmyślne położenie 9-ciu kart jest niesymetryczne (5 na górze i 3 na dole), przez co przeglądarka wizualnie jest nawet gorsza od swojej wersji beta.

Reklama                                                             Czytaj dalej
  Wspolpraca PR/reklamowa z My mobile

Ten fakt niestety pokazuje, że twórcy skupiają się wyłącznie na nowszych modelach pomijając starsze modele np: te z mniejszym wyświetlaczem. Sytuacja jest tym gorsza iż wersja finalna (nie oznaczona jako beta) nie powinna już zawierać znaczących błędów. Tych jak pokazują przykłady może być całkiem sporo.

Podsumowując Opera Mini 5 to produkt przełomowy, ale tylko dla nowszych modelów. To właśnie dla nich będzie to najlepsza dotychczasowa wersja. Jeśli nasza słuchawka jest starsza i ma np: ekran mniejszy niż 240×320 px to naszym zdaniem zdecydowanie lepsza będzie wersja Opera Mini 4.2. Jej działanie jest na pewno szybsze, płynniejsze, bardziej stabilne i co pewne lepiej dopracowane w szczegółach (w nich nie spotkamy już upchanych elementów menu, gdyż twórcy nie przygotowali mniejszych grafik na wypadek mniejszej rozdzielczości).

(fot. Opera)

Dostępność:

Platforma Java J2ME Android Symbian iPhone Windows Mobile/Phone BlackBerry
Aplikacja:
Opera Mini

Instalacja:

 1. Wpisz w przeglądarce telefonu: m.opera.com
 2. Model telefonu zostanie automatycznie rozpoznany, a tym samym wersją aplikacji będzie optymalna
 3. Postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie
 4. Gotowe

Instalacja niestandardowa (przy pomocy PC oraz kabla /Bluetooth /IrDA):

 1. Wpisz w przeglądarce komputera PC poniższy adres lub kliknij na link: www.operamini.com/download/pc/
 2. Wybierz swóją markę i model telefonu oarz język aplikacji
 3. Pobierz aplikację
 4. Wyślij plik za pomocą używanego medium do telefonu
 5. Postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie
 6. Gotowe

Przygotowane przez

jest autorem 12248 informacji na tej witrynie.6 komentarzy do “Opera Mini 5, finalna wersja nadal z błędami”

 1. zbych Odpowiedz

  Mam Samsunga GT-S7350i ,model najnowszy a mimo to nie mogę zatwierdzić-zaakceptowac regulaminu opery po zainstalowaniu. W żaden sposób nie idzie najechać kursorem na przycisk „akceptuj’ a klawisze systemowe telefonu tez nie działają. W związku z tym aplikacja dalej się nie włącza. A telefon ten jest wymieniony przez producent Opery-5 jako kompatybilny z aplikacja opery-5 pozostaje nadal 4,2 ?

 2. Tomasz Odpowiedz

  Dokładnie zgadzam się z autorami artykułu.
  Dla telefonów LOW-END (np. moja Nokia 5220) zdecydowanie trzeba polecić Operę Mini 4.2.
  Jest dopracowana, szybka i wygodna. Używam od ponad roku i jestem bardzo zadowolony.
  Chyba jedyny feature, który mi spodobał się w nowej Operze Mini 5 to zaznaczanie i kopiowanie tekstu z aktualnie załadowanej strony. Niekiedy może się to przydać.
  Nowy ekstra feature czyli ZAKŁADKI jest w słabym telefonie praktycznie nie do użycia, bo okazuje się, że po otwarciu 3 zakładek kończy się pamięć (przeglądarka usuwa poprzednie strony z cache) i powrót do zakładek wymaga przeładowania stron, co zupełnie mija się z celem zakładek.
  Poza tym to „piątka” dłużej się uruchamia i sprawia wrażenie nieco ociężałej aplikacji.

  Natomiast zdecydowanie polecam wersję 4.2 🙂

 3. Kamil Odpowiedz

  Z tym cachowaniem to zależy od telefonu, na moim Sony Ericsson W660 mogę mieć otwartych kilka kart i nigdy nie ma problemów z trzymaniem ich w buforze. Natomiast na telefonie z ekranem 240×320 LG KS360 występuje ten problem. Pewnie mają jakiś słaby OS lub jego wydajność i w tym jest problem.

  Co ciekawe na W660 (ekran 176×220) Opera Mini 5 też strasznie długo się wczytuje (mimo, że telefon w benchmarkach wypada bardzo szybko). A na wolnym LG KS360 zajmuje to dosłownie chwilę. Pewnie ma to związek z rozdzielczością wyświetlacza.

  Mimo wszystkich wad i zalet Opery Mini 5 używam jej już od 2 miesięcy na niezbyt dopasowanym do niej telefonie (mam ścięte chociażby menu ustawień, czy też upchane guziki menu).

  Wszystko przez fakt, że Opera Mini 4.2 trochę się sypnęła od czasu instalacji 5-tki. Nie mogę wczytywać danych witryn offline, bo ciągle chce się łączyć z Internetem. W piątce nie ma tego problemu.

 4. Tomasz Odpowiedz

  Kamil, może ściągnij aktualną wersję 4.2 (z 15.czerwca 2010).
  Ja po aktualizacjach Opery Mini 4.2 nie miałem żadnych problemów ze stronami offline.
  Przy czym korzystam z mechanizmu aktualizacji Nokii (opcja „Sprawdź wersję”), która w zasadzie tylko ściąga z innego URL, ale być może przy okazji nie rusza poprzednich ustawień.
  Poza tym można też spróbować ściągnać Operę Mini od nowa w inne miejsce w telefonie i sprawdzić jak działa od zera, tzn. bez wcześniejszych ustawień.

 5. Kamil Odpowiedz

  @Tomasz

  Dzięki za Email i rady w nim zawarte 😀 Jeśli tylko czas pozwoli być może pod koniec tego miesiąca uda się wdrożyć My mobile v3.1, wtedy to właśnie zostanie dodany zupełnie nowy dział prezentujący (jeszcze lepiej wizualnie) wszystkie aplikacje w jednym miejscu…

Skomentuj

  My mobile © 2008-2022. All Rights Reserved, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wszelkie loga, znaki firmowe oraz zdjęcia prasowe należą do ich właścicieli.
Kopiowanie treści bez zgody serwisu zabronione.
My mobile to serwis, dzięki któremu odkryjesz nowe
zadziwiające możliwości swojego telefonu. Zapraszamy!

Serwis rekomenduje wszystkie platformy:

Pomoc | Reklama | Dla Inwestorów | Kontakt